Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Pozorování Slunce

Pozorování Slunce

Historie pozorování Slunce na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Pravidelná vizuální pozorování Slunce byla prováděna ve Valašském Meziříčí již před druhou světovou válkou. Jednalo se o pozorování nadšenců kolem Antonína Ballnera. Samotná pozorování byla prováděna ze stále stojící malé dřevěné Ballnerovy hvězdárny. Zde Slunce pozorovali a určovali Wolfovo relativní číslo slunečních skvrn. Již ve třicátých letech minulého století zasílali tyto informace do světového centra v Curychu (Švýcarsko).

V moderní historii valašskomeziříčské hvězdárny byla pozorováním Slunce byla věnována pozornost již od samého počátku. První celkový snímek sluneční fotosféry byl v novodobé historii hvězdárny pořízen 11. 9. 1957. Tím byla započata dlouhá éra fotografického pozorování a registrace projevů sluneční aktivity a je to také počátek budování slunečního fotografického archivu, který byl později navíc rozšířen o soubory přehledových a detailních snímků protuberancí (15. 6. 1970), detailů aktivních oblastí ve sluneční fotosféře (4. 5. 1979) a v digitální podobě o snímky z chromosférického dalekohledu (22. 8. 2001).

Pozorování Slunce mělo a má na Hvězdárně Valašské Meziříčí významné místo. V roce 1964 byl Hvězdárně Valašské Meziříčí přidělen Ministerstvem školství a kultury celostátní úkol v oboru pozorování Slunce. Pracovníci hvězdárny tak navázali na dřívější pozorování nadšenců v malé dřevěné hvězdárničce Antonína Ballnera.

Z archivu jsme vybrali několik z nich, jenž jsou spjaty s významnými historickými událostmi, ať už místního či mezinárodního charakteru - případně obojí.
 

11. 9. 1957 21. 8. 1968 11. 9. 2001
Snímek č. 1 Snímek č. 3468 Snímek č. 10 000

 

S rozvojem pozorovací techniky a s nástupem CCD kamer byly od roku 1999 pořizovány snímky z protuberančního koronografu i v elektronické podobě. Takto získaná data jsou uložena jako krátký videozáznam na video pásce.

Ještě v roce 2012 byla detailní data ze sluneční fotosféry pořizována klasickou fotografickou metodou, kvůli modernizaci však byla tato činnost přerušena. Pozorování aktivních oblastí ve fotosféře se znovu rozeběhlo až na konci roku 2013 a data jsou nyní ukládána v digitální podobě.

Pomocí nového technického vybavení pořízeného v rámci projektu Se Sluncem společně se v roce 2013 rozšířily možnosti pozorování Slunce. Po testování se do běžného provozu uvedly dva synoptické dalekohledy s filtry Ca II K (čára vápníku) a H-alfa (čára vodíku) pořizující celkové snímky slunečního disku a vápníkový dalekohled pro detailní snímky.

Současnost

Modernizace a doplnění technického vybavení v roce 2013 nám umožnilo pozorovat až pomocí šesti dalekohledů, ve třech různých oborech slunečního záření, ve vizuálním oboru spektra a spektrálních čarách H-alfa a Ca II K. Otevřela se nám tím příležitost nejen vidět celé Slunce popř. aktivní oblast ve třech vrstvách sluneční atmosféry, ale zároveň i zachytit erupci v nižší (Ca II K) i vyšší (H-alfa) vrstvě chromosféry současně.
Důraz se při pozorování klade právě na erupce a možnosti simultánního pozorování a snímání ve dvou oborech spektra. Kromě erupcí se zaměřujeme také na eruptivní protuberance a filamenty a změny v morfologii aktivních oblastí na základě jejich pozorování ve všech třech vrstvách sluneční atmosféry .

V roce 2013 vznikl web pozorovanislunce.eu, kde můžete najít archiv aktuálních snímků ze synoptických dalekohledů i staršího data. Také se zde snažíme zveřejnit postupně zdigitalizované snímky protuberancí z protuberančního koronografu a celkové snímky sluneční fotosféry. Úkolem specializovaného webu je mimo jiné pravidelně informovat o zajímavých pozorováních z naší hvězdárny.

V současnosti na našem pracovišti pravidelně provádíme digitálně následující typy pozorování:

  • celkový snímek Slunce - fotosféra (fotograficky)
  • celkový snímek Slunce - chromosféra pomocí filtru H-alfa
  • celkový snímek Slunce - chromosféra pomocí filtru Ca II K
  • detailní snímky sluneční fotosféry - aktivní oblasti
  • detailní snímky sluneční chromosféry pomocí filtrů H-alfa a Ca II K - aktivní oblasti
  • přehledové snímky protuberancí - nyní se modernizuje

 

Ukázky našich pozorování

Chromosféra - H-alfa - 26. 5. 2013    Fotosféra - 3. 4. 2014 Chromosféra Ca II K - 4. 7. 2014

 

Vývoj filamentu - 2. - 13. 8. 2012 Protuberance z chromosférického dalekohledu - 26. 7. 2014 Aktivní oblast ve dvou filtrech - 10. 9. 2014

 


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz