Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK

RSS kanál pro aktuality AKA Aktuality AK

NASA připravuje flotilu k výzkumu VenušeNASA připraví dva atmosférické balóny, které se budou vznášet v oblacích kyseliny sírové jako součást budoucí flotily kosmických sond, jenž budou vyslány k Venuši.
Život na Zemi mohl přežít velké bombardováníMikroorganismy, žijící hluboko pod zemským povrchem, mohly přežít intenzivní bombardování planetkami, které zasáhlo Zemi před 3,9 miliardami roků – tento závěr vyplývá z nových analýz vědců.
Unikátní 3D pohled na vzdálené galaxieDíky kombinaci schopností dalekohledů ESO/VLT a Hubbleova kosmického teleskopu astronomové dostali možnost spatřit vzdálené galaxie „trojrozměrně“. Tento unikátní pohled do hlubin času pomůže pochopit proces formování galaxií.
ALMA se představuje široké veřejnostiV rámci mezinárodního roku astronomie 2009 vytvořilo ESO společně s Association of French Language Planetariums 30 minutový vzdělávacích pořad s názvem Hledání počátků vesmíru.
Nová kometa ItagakiV cirkuláři M.P.E.C. 2009-E68 vydaném 15. března 2009 byl oznámen objev nové jasné komety C/2009 E1, kterou na svých CCD snímcích, pořízených o den dříve pomocí reflektoru o průměru 0,21 m, nalezl K. Itagaki.
Nový Saturnův měsíček v prstenci GTato sekvence tří snímků, pořízených sondou Cassini, ukazuje dráhu nově objeveného měsíčku v jasnějším oblouku uvnitř prstence G. Měsíček obdržel předběžné označení S/2008 S1 a kolem planety obíhá ve vzdálenosti 167 500 km.
Trojice galaxií a gravitační přetahovanáTato fotografie, pořízená pomocí Hubblova kosmického dalekohledu HST, zachycuje trojici galaxií, hrající zápas v gravitační přetahované, který může mít nakonec za následek jejich splynutí v jeden celek.
Odhalení nižších vrstev atmosféry PlutaDíky VLT na observatoři ESO nyní astronomové získali cenné poznatky o chemickém složení a procesech v atmosféře trpasličí planety Pluto. Nalezli zde nečekaně velké množství metanu.
Deimos – menší měsíc MarsuPublikované barevné snímky představují dva pohledy na měsíc Deimos, menší ze dvou známých měsíčků planety Mars, které byly pořízeny 21. 2. 2009 pomocí kamery HiRISE na palubě americké sondy Mars Reconnaissance Orbiter.
Jupiter možná pojídal své měsíceČtyři největší „galileovské“ měsíce, obíhající kolem planety Jupiter, jsou možná poslední pozůstalí z minimálně páté generace měsíců, které obíhaly kolem této obří plynné planety v dosavadní historii Sluneční soustavy.
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz