Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Zatímco evropská družice Proba-2 mířila svým hlavním přístrojem na Slunce, dívala se rovněž zpět, na svoji domovskou planetu. Tento širokoúhlý pohled na Zemi (viz obrázek v úvodu článku) byl pořízen experimentální kamerou, která je menší než šálek na kávu.
Průzkumná kamera X-Cam (Exploration Camera) je umístěna na spodní straně družice Proba-2 jako jedna ze 17 nových technologií, které jsou prověřovány na této minidružici o hmotnosti 135 kg. Při pozorování ve viditelném a infračerveném oboru elektromagnetického spektra pořizuje při zorném poli 100° monochromatické snímky, které se podobají výhledu, jaký by měli kosmonauti, pokud by kroužili kolem Země po stejné oběžné dráze ve výšce zhruba 800 km nad zemským povrchem.
Snímek zachycuje jižní část Argentiny včetně města Buenos Aires (vlevo nahoře) a řeky Rio Negro.
Kamera X-Cam byla zkonstruována švýcarskou společností Micro-Cameras & Space Exploration. Je poslední ze série miniaturních kamer postavených pro předcházející mise ESA, jako byly například družice a sondy Proba-1, Mars Express/Beagle 2, SMART-1 a Rosetta.
„Kamera X-Cam obsahuje mnoho součástek, jejichž schopnosti a zabudovaná inteligence musí být prověřeny,“ říká Stephane Beauvivre (Micro-Cameras & Space Exploration). „Příležitost vypustit tuto kameru na palubě družice Proba-2 je velmi cenná. V našem oboru mají cenu především zkoušky technologií v kosmických podmínkách – nikoliv odhady či pozemní zkoušky, ale konkrétní kosmické lety.“ Hmotnost kamery je 221 gramů, spotřeba elektrické energie 1,8 W.
Podobná kompaktní zařízení mohou na budoucích družicích sledovat povrch Země a varovat například před přírodními katastrofami. Společnost Micro-Cameras & Space Exploration rovněž navrhla kamery, které budou instalovány na kosmických sondách ExoMars (k planetě Mars) a BepiColombo (k Merkuru). A v roce 2014 její miniaturní kamera na přistávacím modulu Philae sondy Rosetta nám poskytne doposud nevídaný detailní pohled na povrch jádra komety 67P/Churyumov-Gerasimenko.
Družice Proba-2 byla vypuštěna 2. 11. 2009 pomocí ruské nosné rakety Rockot.
Zdroj: http://www.esa.int/export/esaCP/SEMM8G19Y8G_index_0.html
autor: František Martinek