Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


20.02.2025
Změny pro budoucnost I - Půlmetrový dalekohled nové generace

Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.

07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Astronomové odhalili prchající hvězdu

Astronomové odhalili prchající hvězdu

14.05.2010

Obrázek v úvodu článku ukazuje snímek divoké hvězdné porodnice – mlhoviny 30 Doradus. Vložený obrázek představuje zvětšený výřez snímku, na kterém je zachycena velmi hmotná hvězda, která byla pravděpodobně vyhozena ze své rodné „kolébky“ statnějším sourozencem.

Na vloženém obrázku (vpravo dole) ukazuje šipka na hvězdného uprchlíka a čárkovaná čára s šipkou předpokládaný směr jeho pohybu. Snímek pořídila kamera WFPC2 (Wide Field and Planetary Camera 2) na palubě Hubblova kosmického dalekohledu HST. Prchající hvězda je přibližně 90krát hmotnější než Slunce a od místa svého zrodu se vzdaluje rychlostí 400 000 km/h (to znamená, že vzdálenost Země-Měsíc by překonala za jednu hodinu).

Na větším snímku mlhoviny 30 Doradus je místo, kde se nachází tento hvězdný „bezdomovec“, označeno bílým čtverečkem, ležícím na okraji mlhoviny. Tento výřez vyznačuje oblast, snímanou kamerou WFPC2. Celkový snímek mlhoviny byl pořízen na Evropské jižní observatoři (ESO) pomocí kamery WFI (Wide Field Imager) na dalekohledu MPG/ESO o průměru 2,2 m, který se nachází v lokalitě La Silla, Chile.

Mladá hvězda, jejíž stáří bylo určeno na 1 až 2 milióny roků, opustila své rodiště – jasnou otevřenou hvězdokupu R136, na snímku označenou kroužkem – a vzdálila se od něj na vzdálenost asi 375 světelných roků. Uhnízděná v centru mlhoviny 30 Doradus je hvězdokupa R136 jednou z nejhmotnějších mladých hvězdokup v sousední galaxii. Obsahuje několik hvězd s hmotností 100krát převyšující naše Slunce. Mlhovina 30 Doradus, označovaná rovněž jako mlhovina Tarantule, se nachází ve vzdálenosti 170 000 světelných let od Země, v nepravidelné galaxii Velké Magellanovo mračno.

Přístroje tří astronomických observatoří (kromě zmiňovaného dalekohledu ESO a kamery WFPC2 se na výzkumu podílela i nová kamera COS – Cosmic Origins Spectrograph na palubě HST) poskytly jasný důkaz, že hvězda byla vyvržena z hvězdokupy R136.

Na podkladovém obrázku, pořízeném dalekohledem ESO a kamerou WFPC2, představuje modrá barva horké hvězdy. Červená barva znázorňuje přítomnost vodíku a zelená zase ukazuje na přítomnost kyslíku.

Zdroj: http://www.spacetelescope.org/images/heic1008a/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz