Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK

RSS kanál pro aktuality AKA Aktuality AK

Planetární soustavy ve vesmíruHvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. pořádá ve dnech 23. až 25. října 2009 ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR, v.v.i., Českou astronomickou společností, Českým organizačním výborem IYA 2009 a Sekcí proměnných hvězd a exoplanet ČAS víkendový seminář s mezinárodní účastí s názvem Planetární soustavy ve vesmíru.
Polární čepička Marsu vypovídá o změnách klimatuNové trojrozměrné snímky severní polární čepičky potvrzují, že jednotlivé vrstvy ledu jsou utvořeny v souladu s teoretickými modely změn dlouhodobého klimatu Marsu v průběhu uplynulých několika miliónů roků. Snímky byly pořízeny na základě dat z kosmické sondy MRO.
ALMA – projekt kráčí vpředPráce na výstavbě astronomické observatoře ALMA pokračují a právě postoupily do další významné fáze. Jedna z připravované řady antén byla převezena na náhorní plošinu Chajnantor v Chilských Andách. Přepravil ji obří transportér vyrobený výhradně pro tuto práci. Anténa váží 100 tun a má průměr 12 m.
Organické látky na trpasličí planetě HaumeaTmavá červeně zbarvená oblast, která byla objevena na povrchu trpasličí planety Haumea, se zdá být bohatší na minerály a organické látky, než okolní ledem pokrytý povrch.
GigaGalaxy Zoom 2 – centrum GalaxieDruhý z trojice záběrů pořízených v rámci projektu ESO GigaGalaxy Zoom byl zveřejněn. Jedná se o nádherný pohled na centrální části naší Galaxie pozorované z observatoře ESO Paranal. Snímek byl získán pomocí amatérského astronomického dalekohledu a v plném rozlišení má 340 megapixelů.
Sluneční skvrny !!!Tak jsme konečně dočkali! Na Slunci jsou opět skvrny. Ano slyšíte (vidíte) dobře, ne skvrna, ale skvrny a dokonce ve dvou skupinách! Což je na současné hluboké minimum opravdu výkon.
Měsíc – nejchladnější místo ve Sluneční soustavěTitul nejstudenějšího známého místa ve Sluneční soustavě si nyní přivlastnil Měsíc, konkrétně neosvětlené krátery v blízkosti jižního pólu. Teplota se zde udržuje na konstantní hodnotě -240 °C, což je zhruba 30 stupňů nad absolutní nulou.
Nové důkazy: Venuše stále ztrácí voduPozorování, prováděná přístroji na palubě evropské kosmické sondy Venus Express, poskytla nové nezvratné důkazy, že sluneční vítr odnáší pryč významné množství vody z planety Venuše, která je svojí velikostí srovnatelná se Zemí.
Kamenná exoplaneta – přesvědčivý důkazNejdelší série měření dosud provedená zařízením HARPS pomohla přesněji stanovit vlastnosti nejmenší známé exoplanety s nejkratší periodou oběhu. Planeta nese označení CoRoT-7b a její hmotnost je ve srovnání se Zemí asi pětinásobná. Při známém poloměru planety, který je menší než dvojnásobek poloměru Země, musí být hustota planety CoRoT-7b srovnatelná se Zemí, tzn. že můžeme očekávat kamenné těleso.
Panoramatická prohlídka noční oblohyESO zveřejnila první z trojice snímků připravených v rámci projektu GigaGalaxy Zoom. Jedná se o panorama celé noční oblohy pohledem z observatoří ESO v Chile, které čítá 800 milionů pixelů. Projekt umožňuje spatřit noční oblohu způsobem, jak bychom ji neozbrojenýma očima viděli z jednoho z nejlepších pozorovacích stanovišť na světě.
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz