Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Zajímavou akci určenou pracovníkům hvězdáren, astronomických kroužků, mimoškolního a zájmového vzdělávání a především pedagogům připravila Hvězdárna Valašské Meziříčí se svými partnery na první říjnový víkend.
Druhý ročník Česko-slovenské konference o vzdělávání v astronomii proběhne v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí za účasti předních odborníků ze Slovenska i české republiky.
Hvězdárna Valašské Meziříčí se věnuje popularizaci astronomie mimo jiné v rámci řady výjezdních akcí. Jedna z nich se konala v sobotu 21. srpna 2010. Akci s názvem Astronomické odpoledne v Holešově připravila naše hvězdárna společně s Městským kulturním střediskem v Holešově a ve spolupráci s Valašskou astronomickou společností.
„…dvě stě šestnáct hodin smíchu a zábavy…“, i tak lze charakterizovat již realizovaný sedmnáctý ročník astronomického tábora, který se uskutečnil v polovině července (9. 7. – 18. 7. 2010) na Hvězdárně Valašské Meziříčí. Letošního ročníku letního putování vesmírem, jak zní oficiální název akce, se zúčastnilo devatenáct dětí ve věku od 9 do 14 let.
V období hlavních školních prázdnin bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. přístupná veřejnosti i v denní dobu, a to v pracovní dny a v sobotu od 9 do 16 hodin. Využijte této možnosti k vyplnění volného času a k návštěvě nevšední kulturní a vzdělávací instituce.
Dne 19. 6. 2010 se ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm uskutečnila akce s názvem "Valašské pohledy do nebe". Byla zaměřena na pozorování zajímavých objektů noční oblohy a uskutečnila se jako doprovodná část programu "Svatojánský večer" v amfiteátru na stráni ve Valašské dědině.
Dne 13. června 2010 se na letním stadiónu ve Valašském Meziříčí konal Den dětí organizovaný Střediskem volného času Domeček ve spolupráci s městem Valašské Meziříčí a zájmovými organizacemi. Stejně jako každý rok, tak i letos zde měla Hvězdárna Valašské Meziříčí své přenosné pozorovací stanoviště, a to nejen pro děti.
Hvězdárna Valašské Meziříčí realizuje projekt na podporu marketingu cestovního ruchu v rámci příhraničního regionu se Slovenskem. Projekt díky spolupráci s naším partnerem a úsilí realizačního týmu úspěšně pokračuje.
Nový redakční systém našich webových stránek umožnil změnit struktury informací o Valašské astronomické společnosti, které velmi úzce s naší hvězdárnou spolupracuje.
Dne 31. 3. 2010 se v přednáškovém sále Hvězdárny Valašské Meziříčí uskutečnila přednáška Ivo Míčka, předsedy Společnosti pro meziplanetární hmotu, o. s., s názvem 'Galaxie – vzdálené hvězdné ostrovy', věnovaná historii pozorování galaxií a současnému stavu poznání našeho galaktického okolí.
Od března 2010 začala Hvězdárna Valašské Meziříčí, p.o. realizovat projekt s názvem ASTRONOMICKÉ CESTOVÁNÍ. Projekt je zaměřen na rozvoj marketingu hvězdáren a přírodovědně zajímavých míst v oblasti cestovního ruchu.