Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Hned 4. ledna 2011 se nad našimi hlavami odehrál jeden z nejzajímavějších astronomických úkazů tohoto roku – částečné zatmění Slunce, při kterém Měsíc zakryl téměř 80% slunečního kotouče. Úkaz jsme očekávali s patřičným napětím a obavami, neboť lednové počasí na Valašsku obvykle nepřeje astronomickým pozorováním.
V průběhu následujících vánočních svátků bude provozní doba hvězdárny omezena.
Poslední listopadový víkend je na Hvězdárně Valašské Meziříčí tradičně (již skoro 40 let) věnován novinkám v kosmonautice a raketové technice. Letošní seminář se však od těch minulých přece jen odlišoval. Byl pořádán ve spolupráci s hvězdárnou v Partizánskom (Slovenská republika). Seminář „Kosmonautika a raketová technika“ s podtitulem „Kosmické technologie – astronomie z oběžné dráhy“ byl uspořádán v rámci projektu „Obloha na dlani“, který je spolufinancován OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013.
Sekce pro děti mládež České astronomické společnosti (dále jen ČAS) připravuje již po řadu let vždy na některé z hvězdáren v České republice tzv. „Noc na hvězdárně“. Letošní „noc“ proběhla pod kopulemi Hvězdárny Valašské Meziříčí, která se organizačně podílela na zajištění ubytování a programu pro účastníky. Termín konání 28.10. až 29.10. 2010.
O víkendu 5. - 7. listopadu 2010 se v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí uskutečnil Česko-Slovenský astrofotografický workshop s podtitulem Astrofotografie nejen v digitálním věku - přínosy a perspektivy.
Ve dnech 1.- 3. října 2010 se v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí uskutečnila akce s názvem 2. Česko-Slovenská konference o vzdělávání v astronomii.
Ve čtvrtek 30. září se na hvězdárně ve Valašském Meziříčí uskutečnilo další ze série koordinačních setkání k projektu nazvaném Výstavou ke spolupráci a poznání.
V pátek 24. září 2010 se Hvězdárna Valašské Meziříčí společně s mnoha dalšími vzdělávacími i vědeckými institucemi připojila již k 6. ročníku Evropské noci vědců. Akci každoročně vyhlašuje Evropská komise a podporuje ji Evropská unie. Jejím cílem je přiblížit vědeckou práci, vědecká pracoviště i vědce samotné široké veřejnosti.
Od prvního září je v knihovně v Novém Jičíně k vidění putovní výstava s oficiálním názvem Pohledy do vesmíru z Evropské jižní observatoře, zkráceně ESO.
„…pět set čtyřicet sedm rohlíků, loupáků, sýrových tyčinek, uzlů. housek, vánoček, koblih a bábovek…“, takové množství pečiva zkonzumovali mladí pozorovatelé denní a noční oblohy, kteří se zúčastnili druhého turnusu astronomické tábora, který se uskutečnil v první polovině srpna (6. – 15. 8. 2010) na Hvězdárně Valašské Meziříčí. Dalšího ročníku letního putování vesmírem, jak zní oficiální název akce, se zúčastnilo jedenáct dětí ve věku od 12 do 18 let.