Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
O prodlouženém víkendu 14.-17. listopadu 2008 se v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí uskutečnila 40. jubilejní konference o výzkumu proměnných hvězd pořádaná ve spolupráci se Sekcí pozorovatelů proměnných hvězd (SPPH) České astronomické společnosti (ČAS).
V neděli 16. listopadu 2008 se v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí uskutečnilo slavností předání Kopalovy přednášky, kterou uděluje Česká astronomická společnost za významné vědecké výsledky, dosažené v několika posledních letech. V roce 2008 ČAS udělila Kopalovu přednášku Doc. RNDr. Davidu Vokrouhlickému, DrSc.
Ve dnech 17.-19. října 2008 hostila Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. seminář Planeta Země - dnes a zítra. Přečtěte si podrobnější informace o vydařeném semináři.
V pátek 26. září 2008 se Česká republika již počtvrté v řadě připojila k akci s názvem Evropská Noc vědců. Program pro návštěvníky s názvem „NOC PLNÁ EXPERIMENTŮ“ připravila i Hvězdárna Valašské Meziříčí.
Ve dnech 23. ‐ 31. 8. 2008 se v lokalitě Maruška (Troják, Hostýnské vrchy) uskutečnila experimentální letní pozorovatelská expedice LEPEX 2008, kterou organizovala Společnost pro MeziPlanetární Hmotu, o. s. (SMPH) ve spolupráci s hvězdárnami ve Vsetíně a Valašském Meziříčí.