Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Díky spolupráci Českých drah a Hvězdárny Valašské Meziříčí mohli lidé mířící první srpnový víkend vlakem taženým parní lokomotivou "Matěj" na vyhlášenou Karlovskou pouť pozorovat v železniční stanici Velké Karlovice, zastávka sluneční fotosféru a chromosféru. Že byl zájem jak o parní lokomotivu, tak o pozorování Slunce značný, se můžete přesvědčit ve fotogalerii.
Upozornění:
Upozorňujeme zájemce o astronomii, kteří se chystají navštívit večerní program Hvězdárny Valašské Meziříčí v pátek 5. srpna 2011, že hvězdárna bude uzavřena.
Základní informace a fotogalerie k zajímavé a velmi úspěšné akci pro veřejnost, tentokrát trochu netradičně až na Českomoravské vrchovině. Podívejte se jak letos oslavili obyvatelé i návštěvníci obce Tři Studně výročí vzniku nejmenšího náměstí v Evrospké unii.
Až do poslední chvíle nebylo večer a v noci 15. června 2011 zřejmé, zda-li se v okulárech dalekohledů Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. objeví červenošedý Měsíc ve stínu Země. K radosti naší a všech téměř 150 návštěvníků se po desáté hodině večerní oblačnost rozplynula a až do půlnoci jsme se mohli kochat zatměním Měsíce, dále pak planetou Saturn a souhvězdími letní oblohy.
V krásné nedělní odpoledne 5. června 2011 se pracovníci Hvězdárny Valašské Meziříčí zúčastnili každoročního dne dětí v parku zámku Kinských. Nabídli pozorování dalekohledy, odborný výklad, odpovědi na zvídavé otázky i drobné informační materiály.
V úterý 17. května 2011 úderem desáté hodiny dopolední byly slavnostně otevřeny vstupní dveře do specializované učebny, která vznikla rekonstrukcí nevyužívaných prostor staré sluneční laboratoře a archivu v objektu odborného pracoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o.
V sobotu 26. března proběhl již 4. ročník celosvětového happeningu Hodina Země (Earth Hour), jehož cílem bylo symbolicky - zhasnutím světel po dobu 1 hodiny - upozornit na nadměrnou spotřebu elektrické energie a produkci skleníkových plynů. K této mezinárodní akci se mimo jiné připojili Město Valašské Meziříčí, Hvězdárna Valašské Meziříčí a Regionální energetické centrum.
Hvězdárna Valašské Meziříčí hostila ve dnech 24. až 25. února 2011 účastníky konference s názvem „Cestovním ruchem ke spolupráci a prosperitě“. Jednalo se o poslední akci v rámci projektu Astronomické cestování. Partnerem valašskomeziříčské hvězdárny byla při realizaci projektu Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste.
V pondělí 31.1. 2011 jsme do malé východní kopule hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí umístili náš nový expediční přístroj Celestron Schmidt-Cassegrain.
V rámci společného projektu 'Výstavou ke spolupráci a poznání', který připravily Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. (ČR) a Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste (SK), se v pátek 28. ledna 2011 uskutečnil odborný seminář s názvem 'Moderní kosmologie aneb jak přednášet o kosmologii'.