Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
10.11.2010
O víkendu 5. - 7. listopadu 2010 se v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí uskutečnil Česko-Slovenský astrofotografický workshop s podtitulem Astrofotografie nejen v digitálním věku - přínosy a perspektivy.
Akci uspořádala Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. spolu se svými partnery, mezi které patřila Česká astronomická společnost, Česká astrofotografie měsíce, Slovenský zväz astronómov amatérov a Hvězdárna v Úpici. Na akci se podílela také Valašská astronomická společnost. Akci finančně podpořily společnosti DEZA, a. s., Valašské Meziříčí, CS CABOT, s. r. o. Valašské Meziříčí a SUPRA, spol. s r. o. Praha – děkujeme.
O tom, že seminář byl vydařený a vzbudil zájem, svědčí myslím tento postřeh. Poprvé (alespoň co si pamatuji) se stalo, že obligátní gong oznamující začátek příspěvku svolával do sálu organizátory a přednášející, zatímco účastníci již seděli na svých místech.
Více se dočtete v sekci 'Mediální výstupy'.
autor: Jiří Srba