Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
15.06.2010
Pozorování Slunce přenosnými dalekohledy je již tradičně zařazováno mezi mnoho dalších atrakcí pro děti a jejich rodiče na Dni dětí, který je každoročně pořádán SVČ Domeček na letním stadiónu ve Valašském Meziříčí.
V úvodu dne bránila pozorování vysoká oblačnost, která se však po několika desítkách minut rozplynula, a pozorování mohlo začít. Ve dvou dalekohledech s různými typy filtrů bylo možno sledovat "oranžovou" a "bílou" sluneční fotosféru, přičemž především "bílé" sluníčko slavilo úspěch, a děti jej často zaměňovaly s Měsícem. Zájem z řad dětí a jejich rodičů nejen o pohled do dalekohledu, ale i o informace o sluníčku - především o nepřítomnosti slunečních skvrn - a jeho výzkumu, byl velký.
Každé z dětí odcházelo k dalším atrakcím s omalovánkou s motivem souhvězdí a s různými výukovými materiály.
autor: Markéta Landová