Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Kosmologií označujeme souhrn vědeckých poznatků, které vedou k pochopení vesmíru jako celku, zejména s ohledem na jeho původ a budoucnost. Kosmologie se z dřívějších filosofických úvah v průběhu 20. století přeměnila v exaktní vědeckou disciplínu, která má dnes široké experimentální zázemí.
Ve spolupráci s předním odborníkem a popularizátorem fyziky a astrofyziky panem prof. Petrem Kulhánkem, vedoucím oddělení teorie plazmatu, katedry fyziky elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze. Náročné téma vzniku a vývoje vesmíru obsahově a obrazově navrhl na pět panelů, které si můžete prohlédnout ve formátu pdf (s malým rozlišením).
Výstava je určena především pro žáky středních škol.
Výstavní panel 01 ve formátu pdf (2,8 MB).
Výstavní panel 02 ve formátu pdf (2,3 MB).
Výstavní panel 03 ve formátu pdf (1,9 MB).
Výstavní panel 04 ve formátu pdf (2,5 MB).
Výstavní panel 05 ve formátu pdf (2,0 MB).
autor: Tomáš Pečiva