Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Zajímavá vzdělávací výstava „Malá tělesa Sluneční soustavy – nebezpečí i příležitost“ seznamuje se základními fakty, přehledem typů malých těles Sluneční soustavy - tzv. meziplanetární hmoty, jejich významu pro Zemi a život na Zemi, ale také s úspěchy českých a slovenských odborníků v této oblasti. Informuje také o existující kooperující síti pro výzkum meziplanetární hmoty v příhraniční oblasti SR a ČR.
Výstava byla připravena a realizována v rámci projektu Společně pod tmavou oblohou.
Soubor ke stažení ve středním rozlišení (pdf; 3,72 MB)
Soubor ke stažení ve středním rozlišení (pdf; 8,33 MB)
Soubor ke stažení ve středním rozlišení (pdf; 5,70 MB)
Soubor ke stažení ve středním rozlišení (pdf; 5,22 MB)
Soubor ke stažení ve středním rozlišení (pdf; 4,93 MB)
autor: Libor Lenža