Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Putovní výstavy » Jak vznikaly Karpaty

Jak vznikaly Karpaty

Hvězdárna Valašské Meziříčí připravila pro vyšší ročníky základních škol a školy střední netradiční putovní výstavu s názvem Jak vznikaly Karpaty. Výstava byla připravena v rámci realizace projektu přeshraniční spolupráce Brána do vesmíru.

Výstava na pěti panelech představuje pomocí velkého počtu obrázků a schémat základní informace ke vzniku, vývoji a současnosti pohoří na hranicích České a Slovenské republiky - Vnějších západních Karpat - jejichž historie se začala psát přibližně před 150 milióny roky. První panel výstavy se věnuje obecně fenoménu pohybu litosférických desek, který je v daném měřítku mezi známými planetami zcela ojedinělý. Druhá tabule zasazuje Karpaty (jako pásemné pohoří) do evropského kontextu a zobrazuje hlavní strukturní rysy. Další panel je věnován geologickému podloží, na kterém jsou jednotlivé příkrovy Karpat nasunuty. Předposlední tabule ukazuje typické horniny Karpat a představuje části venkovní geologické expozice v areálu valašskomeziříčské hvězdárny. Poslední tabule je věnována stopám po životě, které jsou v horninách Vnějších západních Karpat nacházeny, ale také upozorňuje, že kámen je velmi důležitá surovina.

Výstavu je možné a vhodné doplnit buď stejnojmennou besedou představující podrobněji mnohé skutečnosti ze vzniku a vývoje Karpat, využívá také malé ruční geologické vzorky k lepšímu zapamatování faktů a oživení besedy. Ideální je také návštěva venkovní geologické expozice v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí s doprovodem a výkladem odborného pracovníka. Představu o možnostech areálu na snímcích najdete v jedné z části webu projektu Brána do vesmíru.

Pokud máte zájem, je možné stáhnout si elektronickou verzi (pdf, 2,1 MB) malé brožurky představující venkovní geologickou expozici.

 

autor: Tomáš Pečiva


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz