Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Stanice Vsetín E se nachází na technické budově v areálu hvězdárny Vsetín, zorné pole kamery směřuje východním směrem s azimutem 90 stupňů. Kamera využívá CCD čip Sony Super HAD II o velikosti 1/3“ s rozlišením 582x500 px a citlivostí 0,002 lx v BW režimu. Velikost zorného pole kamery je 75x60 stupňů s využitím objektivu Tokina (f=2,8-8 mm, F/0,98). Pro převod signálu z analogového na digitální je využito A/D převodníku Dazzle DVC 101, pro zachycení a zpracování meteorů se využívá software UFO Capture a UFO Analyzer.
Je v činnosti od únoru 2013. Tato kamera je zvláštní tím, že spojuje video a rádio pozorování meteorů. Kromě video stopy nahrává také zvukovou stopu každého jasnějšího meteoru. Toto je umožněno propojením s pasivním radarovým zařízením SMRST, které je v činnosti od června 2009.
autor: Sylvie Gorková