Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Zásadní změnu do pozorování meteorů přinesla moderní technika, zejména vysocecitlivé TV CCD kamery, které umožňují snímat průlety meteorů (zářící stopu) objektivní metodou.
Díky spojení s moderní výpočetní technikou, softwarem a větším počtem stanic dovoluje tato metoda v případě pozorování stejného meteoru z více stanic také výpočet dráhy meteoroidu v meziplanetárním prostoru. Cílem je tedy výpočet dvoj a vícestaničních drah meteoroidů, analýza mateřských těles meteorických rojů a také vyhledávání nových meteorických rojů. Důležitá je také analýza slabých rojů.
Na přiložené mapce se nacházejí pozorovací stanice patřící do sítě CEMeNt (Central European Meteor Network, česko-slovenská amatérská síť) a SVMN (slovenská profesionální síť, SlovakVideoMeteor Network). Obě tyto sítě jsou pak součástí nadnárodní sítě EDMONd.
EDMOND (European viDeo MeteOr Network Database) je databáze drah, která je vypočítaná z dat získaných každodenním pozorováním meteorů pomocí videokamer, které jsou rozmístěné po celém světě. Jedná se tedy o nadnárodní databázi, která spojuje národní video sítě. Vznikla v roce 2011 spojením dosavadních sítí. V současné době spojuje 10 národních sítí: Česko, Slovensko, Itálie, Francie, Polsko, Maďarsko, Bosna a Hercegovina, Velká Británie, Ukrajina a Brazílie. V EDMONDu je také začleněna kompletní databáze sítě IMO VMN (International Meteor Organization Video Meteor Network) a také nezávislá chorvatská síť CMN (Croatian Meteor Network).
Síť CEMeNt
Jedná se o společnou videosíť českých a slovenských amatérských pozorovatelů CEMeNt (Central European Meteor Network). Vznikla v roce 2010, toho roku v dubnu se konal na AGO v Modre druhý seminář, kde byla domluvena spolupráce mezi maďarskými, slovenskými a českými pozorovali a také vznik sítě CEMeNt.
Smyslem spolupráce je pořizování záznamů stejných meteorů, které umožňují výpočet světelné dráhy meteoroidu (meteoru) a aproximaci jeho předchozí dráhy v meziplanetárním prostoru. První vícestaniční meteory v rámci sítě CeMeNt byly zaznamenány během aktivity meteorického roje Perseid v srpnu 2010.
Nyní patří do sítě 21 kamer a bylo zachyceno 94 771 meteorů (k 31.12.2014).
Síť SVMN
Jedná se o profesionální síť SVMN (SlovakVideoMeteor Network). Vznikla v roce 2007, do sítě patří v současné době 4 celooblohové kamery a bylo zachyceno 60 107 meteorů (k 31.12.2014).
Tento přehled pozorovacích stanic pro videopozorování meteorů byl zpracován v rámci projektu Společně pod tmavou oblohou, který byl spolufinancován Fondem mikroprojektů, Operační program Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013.
autor: Naďa Lenžová