Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Stanice Nýdek se skládá ze tří kamer, které směřují západním, jihozápadním a severozápadním směrem.
Nejdéle je zde v provozu kameru mířící západním směrem s azimutem 270 stupňů, a to od dubna 2010, jedná se o kameru Watec 902H2 Ultimate s objektivem Computar (f=3,5-10,5 mm, F/1,0). Další dvě kamery této stanice jsou v provozu od roku 2013. Jedná se o kameru Watec 910 HX taktéž s objektivem Computar (f=3,5-10,5 mm, F/1,0) mířící severozápadním směrem s azimutem 310 stupňů, která je v činnosti od listopadu 2013. O měsíc později pak přibyla kamera Watec 902H2 Ultimate s objektivem Computar (f=8 mm, F/1,3) ze zorným polem na jihozápad s azimutem 230 stupňů. Kamery Watec 902H2 Ultimate a Watec 910 HX mají CCD čip o velikosti 1/2“, jedná se o čip Sony Exview HAD CCDII (ICX249AL) a citlivost kamer je 0,0001 lx v BW režimu.
Stanice Nýdek je přednostně využívána pro studium TLE jevů (nadoblačné blesky, atd.), směry zorných polí jsou měněny podle potřeb zaznamenání TLE jevů. Tato stanice není uváděna jako permanentní, neboť jednotlivé kamery nejsou vybaveny ochrannými kryty proti vlivu povětrnostních podmínek. Kamery jsou umístěny na terase rodinného domu a jejich provoz zajišťuje Martin Popek.
autor: Sylvie Gorková