Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Kamera umístěná na observatoři AGO na Slovensku. Je v provozu od října 2009 a jedná se o celooblohovou digitální kameru DMK41AU s rozlišením 1280x960 pixelů, tedy s vyšším rozlišením než v případě běžných stanic s užším zorným polem. Limitní magnituda hvězd +5,5 mag, meteorů do +3,5 mag. Použitý je objektiv typu "rybí oko" Canon 2,4/15 mm, zesilovač jasu obrazu Mullard a zobrazovací objektiv Meopta 1,9/16 mm. Stanice je plně automatická, v kompaktním plastovém obalu, elektronicky ovládané komponenty jsou řízeny elektronikou a procesorem (P. Zigo). Ještě před tím zde však byla kamera Watec 902 H2 Ultimate.
Zřizovatelem stanice je AGO (Astronomicko geofyzikálne observatorium UK Bratislava) Modra. Tato stanice je součástí sítě SVMN (Slovak VideoMeteor Network) a jedná se tedy o profesionální stanici.
Díky této stanice započala spolupráce mezi jednotlivými sítěmi a to v červenci 2009, kdy se podařilo získat první dráhu meteoroidu výměnou dat mezi amatérskou stanicí Bratislava-Cukrová (CEMeNt) a celooblohovou kamerou stanice AGO.
autor: Sylvie Gorková