Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
VSETÍN, MARUŠKA
Letní pozorovatelská expedice LEPEX 2010 je připravována ve spolupráci s Hvězdárnou Vsetín a Hvězdárnou Valašské Meziříčí v termínu 5.–15. 8. 2010, se zaměřením na pozorování meteorického roje Perseid a určení percepcí jednotlivých pozorovatelů s důrazem na porovnání výsledků s videotechnikou. Důraz bude také kladen na odstranění chyb a metodiku pozorování.
Pozorovacím stanovištěm bude turistická kóta Maruška v Hostýnských vrších (49°21'57.286''N, 17°49'40.057''E, 664 m n.m.) poblíž meteorologické stanice – přibližně 2 km SV po odbočce ze zastávky Troják (mezi obcemi Chvalčov–Hošťálková), po zelené turistické trase nebo po cyklotrase 6122 Troják– Bludný. Viz mapy.cz.
Ubytování bude ve vlastních stanech a/nebo unimobuňce, vaření ve skupinách (podle dohody) ve vlastním nádobí na plynových vařičích (vařiče budou zajištěny včetně zásob bomb). Zásobování vodou a dalšími potravinami bude probíhat za pomoci zabezpečení hvězdáren a pozorovatelů-motoristů – podle situace a požadavků. V závislosti na počtu pozorovatelů a dalších okolnostech je možné, že základna bude na hvězdárně na Vsetíně a na pozorovací místo se budeme dopravovat autem.
Doprovodný a relaxační program bude zaměřen podle zájmů účastníků (hudba, sport, turistika, spánek a hlavně pohoda, zábava a zajímavé informace).
Odborný program budou pokrývat přednášky, diskuse a workshopy. Přednášky budou pokrývat pozorování meteorů videokamerami, chyby vizuálních pozorování a pozorování komet. V noci samozřejmě pozorování oblohy. Doplňkový odborný program zahrňuje pozorování dalekohledy, fotografie, přednášky z vybraných témat, týkajících se astronomie a přírodních věd.
První víkend (7.–8. 8.) je plánovaný seminář o meziplanetární hmotě. Definitivní program bude znám v půlce července. Máme přislíbené přednášky o aktivitě komet, analýze dat z pozorování meteorů kamerami i o meterech obecně.V případě, že máte zájem přispět přednáškou nebo workshopem, prosím, kontaktujte nás.
Předpokládané náklady na pobyt (pronájem místa, energie, zásobování) a pozorování budou částečně hrazeny z dotace SMPH – podle počtu účastníků buď zcela anebo poměrně, nepředpokládáme, že by se poměrná částka na jednoho účastníka měla dostat přes 100 Kč na den.
Doporučené vybavení na expedici: (stan), karimatka, spacák, ešus, lžíce, hrneček, pravítko 30 cm, tužka HB, blok na poznámky, teplé oblečení – (čepice, teplé ponožky – v noci teplota dost klesá), hygienické potřeby, podložka A3 na kreslení, červená LED dioda, celta proti rose - igelit nebo jiný materiál.
Pozorovací program: Pozorování meteorů bude hlavní náplní letošní expedice. Pozorovatelskou skupinou bude vést Pavol Habuda. Pozorování bude každou noc, kdy to bude možné.Pozoruje se ve skupině se zapisovatelem. Teoretická náplň zahrňuje frekvence rojů, zákresy, analýzu chyb pozorování azákresů. Hlavní náplní pozorování bude společné pozorování s CCD kamerou. Cílem je porovnat výsledky obou metod a najít systematické rozdíly. K dispozici budou 1–3 kamery, bude se pozorovat jak meteorou IMO, možná (s kamerami) metodou kruhů.
Pracovat bude také zácviková skupina, zaměřena především na začátečníky se slabou znalostí oblohy. Naučí se orientovat na obloze, souhvězdí, radianty a posuny radiantů. Zjistí, co jsou IMO trojúhelníky a MHV.
Jakub Černý (jeden ze tří nejaktívnějších pozorovatelů komet za poslední roky v ČR) bude vést Praktikum pozorovatelů komet. Základem bude vysvětlit novým pozorovatelům metodu vizuálního odhadu jasnosti komety. Součástí pozorování bude účast na projektu Czech Hartley Watch.
Výsledky ve formátu IMO: http://www.imo.net/live/perseids2010
autor: Pavol Habuda, SMPH
![]() |
LEPEX 2010 - Rozbřesk nad Maruškou Po pozorovací noci jsme byli svědky svítání nad meteostanicí. |
«« Předchozí | 1112131415 | Následující »» |