Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Snímek komety 103P/Hartley pořízený na Hvězdárně Valašské Meziříčí. Příměstské podmínky však nejsou ideální pro pozorování komet, které jako difůzní objekty zanikají ve světelném znečištění. Foto: Nikon D5000, Nikkor 18-105/f3,5-5,6 (105 mm), 7 x 30 s, 2 500 iso. (galerie)
|
Kometa 103P/Hartley byla ozdobou podzimní oblohy roku 2010. Jednalo se o její historický návrat, při kterém se dosud nejvíce přiblížila k Zemi na 0,12 AU, a při kterém lidé poprvé zblízka spatřili její jádro. Podrobně jsme se této kometě věnovali také na našich stránkách (např. #1, #2)
Jakub Černý, jeden z nejaktivnějších současných českých pozorovatelů komet, ve spolupráci se Společností pro MeziPlanetární Hmotu o. s. připravil při tomto speciálním návratu program sledování komety 103P nazvaný Czech Hartley Watch (CHW). V ejeho rámci byl sledován vývoj jasnoti komety jak vizuálně, tak pomocí CCD kamer. Nejrozsáhlesší datový soubor, pokud jde o CCD měření, shromáždil Kamil Hornoch, který pozoroval pomocí 65 cm dalekohledu na ASÚ AV v. v. i. v Ondřejově.
Data byla pořízena ve fotometrickém oboru R, což přináší mnohem důležitější informaci o chování komety, než fotometrie v celém vizuálním oboru. Měření jasnosti komety provedl Jiří Srba z hvězdárny Valašské Meziříčí v programu Gaia. Data byla odeslána k publikována v ICQ. Kompletní soubor dat si můžete prohlédnout zde.
Záběry byly zpracovány také softwarem Wafrho1 určeným pro měření obsahu prachu v komě komety v rámci projektu CARA.
Všechny níže uveřejněné snímky pořídil Kamil Hornoch pomocí dalekohledu o průměru 65 cm a CCD kamery G2-3200 na observatoři AsÚ AV ČR, v.v.i. v Ondřejově.
autor: Jiří Srba