Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Snímek komety 29P pořízený na hvědárně ve Valašském Meziříčí 3. 2. 2010. (J. Srba) |
Kometa 29P/Schwassmann-Wachmann patří ke kometám s největším a nejaktivnějším známým jádrem. Je známa častými aperiodickými zvýšeními aktivity – outbursty, kterými prochází několikrát do roka. Na počátku aktivní fáze (zjasnění, outburstu) je kometa pozorovatelná jako stelární zdroj vysoké jasnosti, který se postupně, v řádu několika dní, stává malou ploškou kruhového tvaru s takřka konstantní plošnou jasností. Při dalším vývoji dochází k rozptylování oblaku vyvrženého prachu, slábnutí centrální kondenzace komety, zvětšování průměru komy a snížení stupně její kondenzace.
K poslednímu výraznému zjasnění došlo 3. února 2010 a kometa při něm byla pozorována vizuálně jako objekt 10,5 mag, ačkoliv normálně se její jasnost v 'klidovém' stavu pohybuje kolem 14-16 mag. Tento úkaz se podařilo zdokumentovat Kamilu Hornochovi prostřednictvím 65 cm dalekohledu AsÚ AV ČR, v.v.i. v Ondřejově, když v průběhu dvou měsíců následujících po zjasnění pořídil sérii CCD snímků v oboru R (poslední 6.4. 2010) dokumentující vývoj prachové komy komety 29P. Snímky byly fotometricky proměřeny na Hvězdárně Valašské Meziříčí a data publikována v ICQ. Záběry byly zpracovány také softwarem Wafrho1 určeným pro měření obsahu prachu v komě komety v rámci projektu CARA.
K uvedenému úkazu byla zveřejněna tato aktualita, a tato tisková zpráva AsÚ AV ČR, v.v.i.
Všechny níže uveřejněné snímky pořídil Kamil Hornoch pomocí dalekohledu o průměru 65 cm a CCD kamery G2-3200 na observatoři AsÚ AV ČR, v.v.i. v Ondřejově, jedná se o výřezy.
3.2. 2010: kometa se nacházela krátce po outburstu, měla velmi jasnou centrální kondenzaci o průměru asi 17", kolem ní je stále patrná slabá difůzní koma až 3,5' pocházející z předchozí aktivity jádra, v p.a. 78° je patrná 0,7' dlouhá struktura připomínající vějířovitý ohon |
8.2.2010: u komety se začíná objevovat struktura komy s jasnějším centrálním jádrem a difůzním halem, zatím o průměru 40", stále je patrná stará koma o průměru >2' a její protažení v p.a. 77° |
21.2.2010: celá koma má průměr >4', centrální část pocházející z nového outburstu má průměr kolem 2', na velmi hlubokém snímku s expozicí 4 590 s jsou patrné nápadné prachové struktury |
2.3.2010: stará vnější koma je dále nepozorovatelná, zůstávají produkty současného outburstu, koma má průměr 4,8' |
4.3.2010: koma má průměr 5,3' |
9.3.2010: koma má průměr 5,7' |
22.3.2010: koma má průměr 6,1' |
6.4.2010: koma má průměr 7,4' |
Animace: |
Analýza jasnosti: profil jasnosti komety 29P měřený programem GAIA. Na ose x je datum, na ose y je jasnost komety v oboru R pro různé fotometrické clony. | Analýza jasnosti: profil jasnosti komety 29P měřený programem GAIA. Na ose x je průměr použitých fotometrických clon, na ose y je jasnost komety v oboru R pro různá data pozorování | Analýza obsahu prach Af[rho]: profil obsahu prachu v komě komety 29P po zjasnění 3.2. 2010 zpracovaný programem Wafrho1, projekt CARA |
autor: Jiří Srba