Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK

RSS kanál pro aktuality AKA Aktuality AK

NASA připravuje flotilu k výzkumu VenušeNASA připraví dva atmosférické balóny, které se budou vznášet v oblacích kyseliny sírové jako součást budoucí flotily kosmických sond, jenž budou vyslány k Venuši.
Život na Zemi mohl přežít velké bombardováníMikroorganismy, žijící hluboko pod zemským povrchem, mohly přežít intenzivní bombardování planetkami, které zasáhlo Zemi před 3,9 miliardami roků – tento závěr vyplývá z nových analýz vědců.
Unikátní 3D pohled na vzdálené galaxieDíky kombinaci schopností dalekohledů ESO/VLT a Hubbleova kosmického teleskopu astronomové dostali možnost spatřit vzdálené galaxie „trojrozměrně“. Tento unikátní pohled do hlubin času pomůže pochopit proces formování galaxií.
ALMA se představuje široké veřejnostiV rámci mezinárodního roku astronomie 2009 vytvořilo ESO společně s Association of French Language Planetariums 30 minutový vzdělávacích pořad s názvem Hledání počátků vesmíru.
Nová kometa ItagakiV cirkuláři M.P.E.C. 2009-E68 vydaném 15. března 2009 byl oznámen objev nové jasné komety C/2009 E1, kterou na svých CCD snímcích, pořízených o den dříve pomocí reflektoru o průměru 0,21 m, nalezl K. Itagaki.
Nový Saturnův měsíček v prstenci GTato sekvence tří snímků, pořízených sondou Cassini, ukazuje dráhu nově objeveného měsíčku v jasnějším oblouku uvnitř prstence G. Měsíček obdržel předběžné označení S/2008 S1 a kolem planety obíhá ve vzdálenosti 167 500 km.
Trojice galaxií a gravitační přetahovanáTato fotografie, pořízená pomocí Hubblova kosmického dalekohledu HST, zachycuje trojici galaxií, hrající zápas v gravitační přetahované, který může mít nakonec za následek jejich splynutí v jeden celek.
Odhalení nižších vrstev atmosféry PlutaDíky VLT na observatoři ESO nyní astronomové získali cenné poznatky o chemickém složení a procesech v atmosféře trpasličí planety Pluto. Nalezli zde nečekaně velké množství metanu.
Deimos – menší měsíc MarsuPublikované barevné snímky představují dva pohledy na měsíc Deimos, menší ze dvou známých měsíčků planety Mars, které byly pořízeny 21. 2. 2009 pomocí kamery HiRISE na palubě americké sondy Mars Reconnaissance Orbiter.
Jupiter možná pojídal své měsíceČtyři největší „galileovské“ měsíce, obíhající kolem planety Jupiter, jsou možná poslední pozůstalí z minimálně páté generace měsíců, které obíhaly kolem této obří plynné planety v dosavadní historii Sluneční soustavy.
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz