Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Laboratoř metalomiky a nanotechnologií Mendelovy univerzity v Brně vyhlašuje společně se svými partnery v projektu Společně pro výzkum, rozvoj a inovace soutěž pro studenty a mladé výzkumníky. Soutěž je zaměřena na vývoj technických subsystémů výzkumné stratosférické platformy a jeho experimentálního vědeckého vybavení. Soutěž je realizována v rámci spolupracující a kooperující sítě orientované na vybudování a využívání stratosférické a pozemní výzkumné a vzdělávací infrastruktury STRATO–NANOBIOLAB.
Moderní technologie umožňují relativně jednoduchými prostředky zaznamenat dění na obloze kolem nás. Po internetu koluje velké množství úžasných snímků hvězdné oblohy. Problém je však většinou v tom, že jsou pořízeny z míst s přírodně tmavou oblohou, která se v České republice již nevyskytuje a po celé Evropě bychom taková místa napočítali na prstech jedné ruky. Jak tedy bude vypadat obloha na snímcích pořízených ze zahrady za vašim domem?
V prvním říjnovém týdnu jsme zahájili závěrečnou část projektu Astronomie - součást historie a kultury lidstva, který realizujeme za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky. V následujících měsících proběhne na území Moravy 18 přednášek z dějin astronomie a měření času.
Na konci září byl za přítomnosti mnoha hostů slavnostně otevřen dokončený vzdělávací park v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. Jednotlivé části vzdělávacího parku byly vybudovány v rámci projektu Brána do vesmíru, který je spolufinancován z Operačního programu Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2014. Partnerem projektu je Krajská hvezdáreň v Žiline, pracoviště Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste.
Součástí nového vzdělávacího parku jsou jak vnitřní, tak venkovní expozice, vzdělávací a didaktické pomůcky, které významným způsobem zlepšily podmínky pro vzdělávací činnost organizace.
V rámci projektu realizovaném Hvězdárnou Valašské Meziříčí a Krajskou hvězdárnou v Žilině byla před časem vyhlášená studentská soutěž určená žákům 7. - 9. tříd základních škol a studentům škol středních. Do konce soutěže zbývá zhruba jeden měsíc, ale ještě máte šanci se zúčastnit a vyhrát některou z pěkných knižních cen. Budeme rádi, když s námi budete soutěžit!
Okolnosti vzniku Astronomické sekce Muzejní společnosti (ASMUS) spadají k roku 1942, kdy 16. května měla proběhnout ustavující schůze odbočky České astronomické společnosti v Praze. Tímto měla být na oficiální úroveň postavena činnost neformálního společenství členů České astronomické společnosti , kteří bydleli ve Valašském Meziříčí a jeho okolí. Toto společenství vznikalo postupně od roku 1922, kolem Antonína Ballnera (1890-1972), který provozoval soukromou hvězdárnu Na Stínadlech, pravděpodobně od roku 1926 nejpozději však od roku 1929.
Klasické metody námořní navigace pomocí nebeských těles - astronavigace - stále více ustupuje novým, moderním, přesnějším a snadnějším metodám s využitím výdobytků moderní techniky. Družicových navigačních systémů, radiomajáků, výpočetní techniky atd.
Pokud se člověk hodlá na moře vypravit, měl by však vědět, jak se na moři orientovat, když z nějakého důvodu přestane moderní technika, na kterou stále více spoléháme, fungovat. K seznámení s klasickými metodami astronavigace sloužil úspěšný kurz, který vedl Dr. Petr Scheirich.
Budova hvězdárny č. p. 941 v ulici Vsetínská v místní části Horní předměstí - Na Stínadlech byla stavebně dokončena a zkolaudována s výhradami v roce 1955. Od vydání stavebního povolení vydaného v roce 1947 uběhlo plných osm let. O vydání požádala Astronomická sekce Muzejní společnosti ve Valašském Meziříčí (ASMUS) za účelem výstavby hvězdárny, která bude sloužit pro spolkovou činnost, provádění amatérských astronomických pozorování a k popularizaci astronomie.
Projekt přeshraniční spolupráce Společně do stratosféry inicioval už řadu setkání, odborných i vzdělávacích akcí, včetně dvou testovacích letů stratosférických balónů a studentské soutěže. Počátkem března přinesly aktivity projektu velmi zajímavé a inspirující setkání zástupců obou projektových partnerů v Brně, na pozvání zástupců Laboratoře metalomiky a nanotechnologií.
V druhém týdnu února proběhly na vybraných slovenských školách motivační besedy v rámci projektu Společně do stratosféry. Ve čtyřech dnech jsme navštívili celkeme 8 škol. Akcí se zúčastnily více než tři stovky žáků a studentů.