S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
21.02.2015
Partneři projektu Společně pro výzkum, rozvoj a inovace vyhlašují soutěž na podporu inovací a výzkumu s názvem „Hledáme nové výzkumné talenty“. Soutěž je orientována na mladé lidi z obou stran česko-slovenské hranice, které bychom chtěli podpořit a motivovat do inovačních aktivit směrem k návrhu a vývoji vybraných komponent stratosférické platformy, jak části technologické, tak vědecké.
Soutěž je vyhlášena na obou stranách hranice, tedy ve Slovenské republice i České republice. Nápady, náměty či návrhy musí být rozpracovány na požadovanou úroveň. V případě nedostatků může být soutěžící tým vyzván organizátory či hodnotiteli k doplnění údajů. Soutěžní návrhy je možné do soutěže přihlásit na níže uvedených kontaktech průběžně od 9. 2. 2015 do 15. 3. 2015.
Odborná soutěž „Hledáme nové výzkumné talenty“ pro vysokoškolské studenty a mladé výzkumníky, je rozdělena do dvou tematických oblastí:
Vybraný experiment a technické řešení subsystémů bude realizováno v období od 1. 4. 2015 do 30. 4. 2015 a v průběhu měsíce května 2015 budou zařízení prakticky otestována při zkušebním letu do stratosféry.
Odměnou úspěšným týmům tedy bude možnost své návrhy a experimenty v rámci aktivit projektu zrealizovat, odzkoušet a ve spolupráci s dalšími odborníky a techniky své přístroje a experimenty otestovat při jediném plánovaném letu stratosférického balónu.
V rámci projektu SpVRI zajišťuje soutěž po administrativní a komunikační stránce Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace. Podrobnější podmínky a přihlášku do soutěže najdete na webových stránkách partnerů projektu nebo si je můžete vyžádat u administrátora soutěže.
Kontakty na administrátora soutěže:
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.
Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Česká republika
Telefon: +420 571 611 928
E-mail: libor.lenza@astrovm.cz
Pořadatel soutěže:
Mendelova univerzita v Brně
Laboratoř metalomiky a nanotechnologií
Zemědělská 1, 613 00 Brno
Česká republika
Telefon: +420 545 133 350
E-mail: rene.kizek@mendelu.cz
Soutěž SpVRI - vyhlášení a podmínky (pdf, 0,3 MB)
Soutěž SpVRI - soutěžní formulář (pdf, 0,25 MB) - editovatelná verze (doc, 0,4 MB)
autor: Naďa Lenžová