Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
20.02.2015
Moderní technologie umožňují relativně jednoduchými prostředky zaznamenat dění na obloze kolem nás. Po internetu koluje velké množství úžasných snímků hvězdné oblohy. Problém je však většinou v tom, že jsou pořízeny z míst s přírodně tmavou oblohou, která se v České republice již nevyskytuje a po celé Evropě bychom taková místa napočítali na prstech jedné ruky. Jak tedy bude vypadat obloha na snímcích pořízených ze zahrady za vašim domem?
V tomto článku nás bude zajímat především Mléčná dráha. Jedná se o světlý pás táhnoucí se po obloze (proto mléčná dráha), který představuje nejvýraznější část naší domovské Galaxie pozorovatelnou ze severní polokoule. Na tmavé obloze jde o velmi nápadný útvar, který je při pohledu malým dalekohledem tvořen jednotlivými hvězdami. Z míst se světelným znečištěním (odpovídajícím středoevropskému městu s 20 tisíci obyvateli) je však pozorování Mléčné dráhy již obtížné a je značně ovlivněno meteorologickými podmínkami (vlhkostí vzduchu, množstvím prachu a dalších nečistot v atmosféře, …). Lze tedy říci, že vhodné podmínky pro pozorování Mléčné dráhy z Valašského Meziříčí nastávají spíše v létě a celkově v průběhu maximálně několika desítek dní během roku.
Šance na pohodlné spatření Mléčné dráhy lze v našem případě značně zlepšit krátkou cestou do okolních kopců, které leží stranou od velkých sídel - zdrojů umělého světla. Úplně přírodní tmu si zde sice neužijeme, ale stanoviště i jen několik kilometrů za městem (pokud možno ve vyšší nadmořské výšce) představují mimořádný rozdíl v kvalitě pozorovacích podmínek. Příkladem může být Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO, http://www.boto.cz/), která byla založena v roce 2013 na česko-slovenském pomezí v Beskydech.
Rozdíl mezi tím, co spatří pozorovatel na okraji města a v kopcích, můžeme zdokumentovat na následujících snímcích. Byly pořízeny v roce 2014 necelý měsíc po sobě, stejnou technikou (Nikon D5000, Samyang 8/3,5 fisheye).
První série snímků zachycuje pohled z areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí směrem na jihozápad 23. září 2014. Obloha byla při vizuálním pohledu velmi čistá a průzračná (až na několik drobných oblaků nízké oblačnosti). Přesto je na ní patrný oranžový nádech, který je intenzivní především u obzoru, tedy v místech, kde se díváme přes větší množství atmosféry.
![]() |
![]() |
![]() |
jeden snímek, expozice 30 s
|
expozice 26 x 30 s, startrails
|
expozice 23 x 30 s
|
Druhá série snímků byla pořízena 18. října 2014 nedaleko Hotelu Charbulák (www.charbulak-beskydy.cz) v Beskydské oblasti temné oblohy, kde se uskutečnil seminář projektu Společně pod tmavou oblohou. Jde o pohled na severozápad. Pozorování rušila vysoká oblačnost (viditelná v pravé části snímku), takže podmínky bylo možné na dané lokalitě považovat spíše za průměrné. Přesto je obloha celkově tmavší a světelné rušení je způsobeno především velkými vzdálenými zdroji (Frýdek-Místek, Třinec).
![]() |
![]() |
![]() |
jeden snímek, expozice 30 s
|
expozice 20 x 30 s, startrails
|
expozice 20 x 30 s
|
autor: Jiří Srba