Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Místo konání akce: | Hvězdárna Valašské Meziříčí |
Typ akce: | přednáška |
Termín konání akce: | 19.11.2014 od 18:00 |
Valašská astronomická společnost (VAS) ve spolupráci s Hvězdárnou Valašské Meziříčí pořádá přednášku:
Na kometě: 2014
Kosmická sonda Rosetta (Evropské kosmické agentury ESA) se v červenci a srpnu letošního roku po desetileté pouti vesmírem přiblížila ke kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko. Cílem sondy je detailní průzkum jádra a dlouhodobé sledování kometární aktivity. Ke splnění tohoto úkolu nese na palubě mimo jiné autonomní pouzdro Philae, které má na povrchu kometárního jádra přistát 12. listopadu. Pokud vše půjde podle plánu, poskytne nám sonda Rosetta v následujících dvou letech neocenitelné informace o objektech, které patří k nejstarším ve Sluneční soustavě.
|
Doplněno počítačovou prezentací s bohatým obrazovým materiálem.
Přednáší Jiří Srba, odborný pracovník Hvězdárny Valašské Meziříčí.