Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Místo konání akce: | Hvězdárna Valašské Meziříčí |
Typ akce: | zatmění |
Termín konání akce: | 20.03.2015 |
Zatmění Slunce – jeden z nejúžasnějších přírodních úkazů na obloze, který člověk může spatřit. Úkaz, o kterém máme písemné zmínky už z roku 2137 před naším letopočtem. Úkaz, kterého se dříve lidé báli a nyní za ním cestují po celém světě.
Zatmění Slunce je úžasným jevem nejen vizuálně, ale i samotnou podstatou. Slunce má totiž na obloze úhlovou velikost asi půl stupně a Měsíc také. Takže pokud se Měsíc dostane mezi nás a naší nejbližší hvězdu, zakryje její oslnivou fotosféru a zviditelní se tím část výrazně slabší sluneční atmosféry, koróna. Nebe potemní, zvířata se začnou ukládat ke spánku v domnění, že je večer, vše utichne, na obloze se objeví nejjasnější hvězdy a v místě, kde by mělo být Slunce, najdeme černý kotouček lemovaný nádhernými paprsky jak z dětských kreseb.
V pátek 20. března 2015 dopoledne, nastane úplné zatmění Slunce nad Severním mořem (Faerské ostrovy, Špicberky). I přesto, že pás úplného zatmění přes naše území neprojde, bude tu co pozorovat. Půjde o největší částečné zatmění Slunce nad naším územím, Měsíc při něm zakryje až 73% slunečního disku. K maximu úkazu dojde v 10 hodin a 46 minut místního času. Na území Slovenské republiky bude Slunce zakryto ze 68%. Další podobný úkaz budeme moci pozorovat až v roce 2021; to bude Měsíc zakrývat téměř 17%. Teprve až v roce 2026 se dočkáme ještě výraznějšího zatmění, při němž se skryje přes 88% Slunce.
V průběhu zatmění Slunce (od 09:00 do 12:30) bude hvězdárna pro veřejnost otevřena. Pozorování úkazu bude probíhat ze dvou stanovišť. K dispozici budou dalekohledy na fotosféru i na chromosféru tedy s filtrem H-alfa.
Přímo na hvězdárně je také možné si zakoupit filtry na pozorování Slunce v ceně 20 Kč.
Přijít může každý! Akce je určena pro školní výpravy, ale také pro jednotlivce.
Více informací zde: pozorování Slunce.eu
Přímý přenos ze zatmění naleznete zde: