Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Stanice pro video pozorování meteorů umístěné na jižní budově hvězdárny Valašské Meziříčí jsou v nočních hodinách kromě svého primárního cíle schopné zachycovat i řadu dalších rychlých světelných jevů. Jedním z nich jsou bleskové výboje typu 'red sprite'.
Jedná se o jev doprovázející intenzivní bouře, který je znám teprve poměrně krátce – jejich existence byla potvrzena teprve v 80‘ letech 20. století. Dnes je známo několik typů takzvaných nadoblačných blesků (obecně hovoříme o takzvaných Transient Luminous Events - přechodné světelné úkazy), které směřují z horní části bouřkového oblaku směrem vzhůru do stratosféry až ionosféry (60-90 km) a jsou spojeny s výskytem intenzivních Cg+ blesků. Tyto výboje není možné pozorovat u blízkých bouří, ale naopak u vzdálených, u kterých máme dobrý výhled nad vrchol oblaku. Výboj ‘red sprite‘ má při vizuálním pozorování nebo na barevném záznamu červenou barvu (proto 'red'). Jeho pozorování očima je však velmi obtížné, neboť celý úkaz trvá maximálně 1/50 s. Jeho záznam je možné pořídit citlivou fotografickou nebo lépe video technikou.
Vzhledem k tomu, že naše stanice jsou primárně určeny ke sledování meteorů, musí se do jejich zorného pole vzdálená bouře 'trefit‘. Proto se nám podařilo první letošní red sprity zaznamenat teprve 24. června 2014, mezi 0:18 a 1:12 SELČ. Celkem bylo pořízeno pět videozáznamu jednotlivých výbojů. Výboje vyprodukoval organizovaný komplex bouří (MCS = Mesoscale Convective System) na hranicích Rakouska, Slovinska a Maďarska.
Výboje 'red sprite' 24. června 2014 ze stanice Valašské Meziříčí - jih | ||
00:18 SELČ | 0:29 SELČ | 01:06 SELČ |
01:09 SELČ | 01:12 SELČ | složenina |
Mapa střední Evropy se směry, ve kterých byly výboje pozorovány (výstup programu UFO-Analyser). | Pohled na oblačnost nad střední Evropou 24. června v 01:00 SELČ. Nápadná je trojice MCS bořkových systémů nad Itálií, Rakouskem a Maďarskem. Zdroj: ČHMU/Eumetsat. |
Vzhledem k tomu, že náš systém pořizuje videozáznam, můžete si zachycené výboje prohlédnout na následujícím videu:
Podrobnějčí informace o pozorování nadoblačných blesků najdete například v tomto článku Martina Popka: 1. díl, 2. díl. Na konci druhého dílu naleznete také řadu extrerních odkazů.
autor: Jiří Srba