Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Rok 2014 byl druhým kompletním rokem, kdy na jižní budově Hvězdárny Valašské Meziříčí pracuje dvojice napevno instalovaných vysoce citlivých video-systémů pro zaznamenávání přeletů meteorů. V průběhu roku 2014 byla zprovozněna nová severní kamera vybavená difrakční mřížkou pro záznam spekter meteorů.
Kamery standardně pracuji každou noc, bez ohledu na počasí. Přesto se nelze vyhnout výpadkům, které jsou většinou způsobeny technickými či programovými problémy, případně dlouhodobě špatným počasím. Východní kamera v roce 2014 oblohu nesledovala pouze 23 dní, v případě jižní kamery to bylo 32 dní.
Základní charakteristikou, podle které lze daný rok činnosti zhodnotit, je počet nocí, ve kterých byl naším systém zaznamenán alespoň jeden meteor. V případě východního systému to bylo 239 nocí (loni 221), v případně jižního (který je o něco méně citlivý a měl delší výpadek v březnu 2014) to bylo 219 nocí (loni 214).
Východní kamerou bylo zaznamenáno celkem 3 049 (loni 3 842) jednotlivých meteorů. Největší část z nich tvořily meteory sporadické (které nebyly přiřazeny k žádnému známému roji), bylo jich zaznamenáno 1291 (loni 1525). Největší množství rojových meteorů bylo přiřazeno Perseidám – 235 (loni 549), Geminidám – 160 (loni se v této statistice neobjevily kvůli špatnému počasí během maxima roje) a Orionidám 74 (loni 123).
Z jižní stanice máme za rok 2014 celkem 2 031 záznamů meteorů (loni 2 352). Z toho 790 sporadických (loni 872), 186 Perseid (loni 407), 197 Geminid a 45 kapa Cygnid (tento roj se dostal do seznamu především proto, že jižní kamera je výrazněji rušena svitem Měsíce, který v roce 2014 značně rušil pozorování řady významnějších rojů).
Z uvedených čísel je zřejmé, že přes větší počet napozorovaných nocí bylo na obou stanicích zaznamenáno menší množství meteorů. Na vině je, jak jinak, počasí během letní sezóny, což se projevilo jednak nízkým počtem zachycených sporadických meteorů a také malým množstvím meteorů registrovaných během maxima srpnových Perseid. Naopak nečekaně dobře se podažilo zdokumentovat aktivitu prosincových Geminid.
Kompletní zpracované záznamy z dvojice kamer za rok 2013 představují 324 GB dat (loni to bylo asi 400 GB dat). Celkovou statistiku pro kamery OPE i OPS naleznete v této tabulce.
Stejně jako loni jsme pro vás vytvořili kompilaci několik jasných meteorů z obou původních stanic OPE a OPS. V levém dolním rohu vide je uvedeno datum a čas pozorování jednotlivých meteorů. Ve videu jsou rovněž zařazeny záblesky bolidu Vysočina z 9. prosince 2014, který vzhledem k zorným polím těchto kamer přelétal na opačné straně oblohy.
video ze stanice OPE | video ze stanice OPS |
Spektrální severní kamera byla spuštěna v létě 2014. Do konce roku se zachytila 636 meteorů. Relativně nízké číslo je dáno sníženou citlivostí způsobenou přítomností difrakční mřížky pře objektivem. Podařilo se však zaznamanat 14 spekter meteorů (včetně spektra bolidu Vysočina z 9. prosince 2014, jehož zbytky byly nalezeny jako meteority), která mohou být použita při studiu fyzikálních vlastnotí hmoty, která meteoroid tvoří.
Zajímavosti roku 2014 na webu hvězdárny:
Testování systému pro záznam slabých meteorů
Třetí kamera pro registraci meteorů
autor: Jiří Srba