Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Od listopadu 2012 jsou na střeše jižní budovy Hvězdárna Valašské Meziříčí napevno instalovány dva video-systémy pro zaznamenávání přeletů meteorů. V roce 2013 tedy měly naše kamery první možnost zaznamenat celý rok meteorické aktivity z jednoho pevného stanoviště. Pevná instalace kamer navíc umožnila částečnou automatizaci pozorování, což se projevilo na počtu napozorovaných nocí i zachycených meteorů.
Sloučená zorná pole obou kamer s vykreslenými meteory za rok 2013 |
Ve směru překážek omezujíích výhled (stromů) je patrný úbytek meteorů. |
Základní charakteristikou, podle které lze uplynulý rok zhodnotit, je počet nocí, ve kterých byl naším systém zaznamenán alespoň jeden meteor. V případě východního systému to bylo 221 nocí, v případně jižního (který je o něco méně citlivý) to bylo 214 nocí.
Přestože maxima aktivnějších rojů (Kvadrantid, Perseid i Geminid) byla rušena oblačností, podařilo se východní kamerou v roce 2013 zaznamenat 3 842 jednotlivých meteorů. Největší část z nich tvořily meteory sporadické (které nebyly přiřazeny k žádnému známému roji). Bylo jich zaznamenáno 1525. Největší množství rojových meteorů bylo přiřazeno Perseidám (549), Orionidám (123) a Jižním delta Akvaridám (61). Za zmínku stojí počet zachycených Zářijových Perseid (49, při spršce 9. září 2013, článek).
Z jižní stanice máme 2 352 záznamů meteorů. Z toho 872 sporadických, 407 Perseid, 60 Orionid a 41 Jižních delta Akvarid. Jižní kamera zachytila v uvedené spršce 35 Zářijových Perseid.
Zajímavostí je fakt, že kompletní zpracované záznamy z dvojice kamer za rok 2013 představují téměř přesně 400 GB dat.
Přestože měření jasností meteorů (zvláště těch jasných) je z našich výstupů dosti problematické (využíváme nastavení pro maximální dosah a jasné meteory jsou často saturovány – poskytují více signálu, než je náš systém schopen zpracovat, měření navíc ovlivňuje oblačnost nebo Měsíc), nabízíme vám na následujících videích deset meteorů s nejvyšší naměřenou jasností, jaké byly v roce 2013 zachyceny jižní i východní kamerou.
stanice Valašské Meziříčí S - jih | stanice Valašské Meziříčí E - východ |
Přehled zajímavých událostí roku 2013 v krátkých článcích:
autor: Jiří Srba