Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Videometeory v roce 2013

Videometeory v roce 2013

Od listopadu 2012 jsou na střeše jižní budovy Hvězdárna Valašské Meziříčí napevno instalovány dva video-systémy pro zaznamenávání přeletů meteorů. V roce 2013 tedy měly naše kamery první možnost zaznamenat celý rok meteorické aktivity z jednoho pevného stanoviště. Pevná instalace kamer navíc umožnila částečnou automatizaci pozorování, což se projevilo na počtu napozorovaných nocí i zachycených meteorů.

Sloučená zorná pole obou kamer s vykreslenými meteory za rok 2013
Sloučená zorná pole obou kamer s vykreslenými meteory za rok 2013
Sloučená zorná pole obou kamer s vykreslenými meteory za rok 2013
Ve směru překážek omezujíích výhled (stromů) je patrný úbytek meteorů.
Až na drobné technické problémy většinou softwarového rázu, které zapříčinily přestávku v pozorování maximálně 5 dní během roku u každé ze dvojice kamer, běžely naše detekční systémy prakticky každou noc. Hlavní mezery v pozorovacích datech jsou způsobeny delšími obdobími nízké inverzní oblačnosti nebo dlouhodobých srážek.

Základní charakteristikou, podle které lze uplynulý rok zhodnotit, je počet nocí, ve kterých byl naším systém zaznamenán alespoň jeden meteor. V případě východního systému to bylo 221 nocí, v případně jižního (který je o něco méně citlivý) to bylo 214 nocí. 

Přestože maxima aktivnějších rojů (Kvadrantid, Perseid i Geminid) byla rušena oblačností, podařilo se východní kamerou v roce 2013 zaznamenat 3 842 jednotlivých meteorů. Největší část z nich tvořily meteory sporadické (které nebyly přiřazeny k žádnému známému roji). Bylo jich zaznamenáno 1525. Největší množství rojových meteorů bylo přiřazeno Perseidám (549), Orionidám (123) a Jižním delta Akvaridám (61). Za zmínku stojí počet zachycených Zářijových Perseid (49, při spršce 9. září 2013, článek).

Z jižní stanice máme 2 352 záznamů meteorů. Z toho 872 sporadických, 407 Perseid, 60 Orionid a 41 Jižních delta Akvarid. Jižní kamera zachytila v uvedené spršce 35 Zářijových Perseid.

Zajímavostí je fakt, že kompletní zpracované záznamy z dvojice kamer za rok 2013 představují téměř přesně 400 GB dat.

Přestože měření jasností meteorů (zvláště těch jasných) je z našich výstupů dosti problematické (využíváme nastavení pro maximální dosah a jasné meteory jsou často saturovány – poskytují více signálu, než je náš systém schopen zpracovat, měření navíc ovlivňuje oblačnost nebo Měsíc), nabízíme vám na následujících videích deset meteorů s nejvyšší naměřenou jasností, jaké byly v roce 2013 zachyceny jižní i východní kamerou.

 

stanice Valašské Meziříčí S - jih stanice Valašské Meziříčí E - východ

  

  

Přehled zajímavých událostí roku 2013 v krátkých článcích:

autor: Jiří Srba


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz