Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Únorové počasí a jeho změny od roku 1957

Únorové počasí a jeho změny od roku 1957

V tomto článku uvádíme hodnoty vybraných meteorologických prvků měřených na hvězdárně v měsíci ÚNORU od počátku měření až po současnost. Uvádíme zde pouze některé zajímavé hodnoty teplot a srážek pro přehlednost v několika grafech.

Podrobnější údaje se všemi dostupnými grafy i pro další měsíce naleznete na našich stránkách v sekci "Odborná činnost / Meteorologie", pro únor na následujícím odkaze: ÚNOR.

 

Použitá data jsou vlastnictvím Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), s jehož laskavým svolením uvedené přehledy uveřejňujeme.

 

Průměrné teploty

Na prvním obrázku je graf průměrných měsíčních teplot. Každý bod znázorňuje průměrnou teplotu za měsíc únor (tj. součet průměrných denních teplot dělený 28 nebo 29 (počtem dní)) pro jeden daný rok - kliknutím na obrázek jej lze zvětšit:

Graf 1 (zdroj dat: ČHMÚ) - průměrné měsíční teploty

Z obrázku je patrné, že během sledovaného období dochází k poměrně velkým změnám. Je také vidět, že průměrná únorová teplota pomalu roste - tečkovaná přímka. Pro vážnější závěry bychom však potřebovali delší řadu měření.

"Nejchladnějším" únorem, ve vztahu k průměrné teplotě, byl únor roku 1986 s teplotou -8,0 °C. "Nejteplejším" v roce 2020 s teplotou +4,6 °C.

Průměrná teplota má jistou vypovídající hodnotu, nic nám ovšem neříká o průběhu počasí během měsíce. Stejná může být například pro měsíc, kdy byly velké výkyvy (několik dnů byl tuhý mráz, ale také potom nadprůměrné teploty) a pro měsíc, kdy teplotní výkyvy byly malé a teploty jen mírné. Průměrné hodnoty zahlazují vliv extrémů.

 

Průměrná denní teplota je vypočítána jako součet teplot změřených v měřicích termínech (7, 14 a 21 hodin místního SEČ), přičemž hodnota ve 21 hodin se bere dvakrát, děleno 4.

Nejchladnějším únorovým dnem byl 12. 2. 1985 s průměrnou denní teplotou -17,8 °C a nejteplejším 21. 2. 1966 s průměrnou denní teplotou 12,4 °C.

 

Maximální teploty

Následující obrázek nám ukazuje průběh maximálních hodnot teplot (maximální teplota se měří od 21 hodin předešlého dne do 21 hodin daného dne, ve 2 m) - kliknutím na obrázek jej lze zvětšit:

Graf 2 (zdroj dat: ČHMÚ) - maximální teploty

Nejvyšší únorová teplota a tedy teplotní rekord od začátku měření byl naměřen 25. 2. 1990 a jeho hodnota je 18,6 °C.

 

Minimální teploty

Dále je uveden průběh minimálních hodnot teplot (měřených ve 2 m nad zemí) - kliknutím na obrázek jej lze zvětšit:

Graf 3 (zdroj dat: ČHMÚ) - minimální teploty

Nejnižší únorová teplota a tedy teplotní rekord od začátku měření byl naměřen 28. 2. 1963 a jeho hodnota je -25,2 °C (jen 1,4 °C nad hodnotou absolutního rekordu z 7. 1. 1985).

 

Srážky

Následující obrázek znázorňuje měsíční úhrny srážek - kapalné i pevné ("vodní hodnota") dohromady, tj. celkové množství spadlých srážek za měsíc. Množství srážek se udává v milimetrech (= litrech/m2) - kliknutím na obrázek jej lze zvětšit:

Graf 4 (zdroj dat: ČHMÚ) - měsíční úhrny srážek

V průběhu let dochází k docela velkým výkyvům. Trend (tečkovaná čára) je mírně stoupající. Nejvíce srážek spadlo v únoru 1977 a to 106,4 mm, nejméně v únoru 1976 jen 5,2 mm. Nejvíce srážek za jeden den 33,3 mm spadlo 19. 2. 1996.

 

Sněhová pokrývka - nově napadlý sníh

Kliknutím na obrázek jej můžete zvětšit:

Graf 5 (zdroj dat: ČHMÚ) - celkový úhrn nově napadlého sněhu

Nejvíce sněhu za celý měsíc napadlo v roce 2005, celých 112 cm, nejméně v roce 1989, kdy napadl během celého měsíce pouze 1x poprašek (do 0,5 cm) - v grafu je tedy uvedeno 0 cm. Největší vrstva sněhu, která napadla za jediný den, měla tloušťku 25 cm (19. 2. 1996, 15. 2. 2005 a 7. 2. 2006).

 

Sněhová pokrývka - celková výška

Kliknutím na obrázek jej můžete zvětšit:

Graf 5 (zdroj dat: ČHMÚ) - maximální výška sněhové pokrývky

Maximální únorová sněhová pokrývka o výšce 79 cm byla naměřena 13. 2. 2006. Toto je také absolutní rekord na naší stanici - vůbec nejvyšší naměřená hodnota výšky sněhu od začátku měření na naší hvězdárně. Nejméně sněhu bylo v roce 1989, kdy byl zaznamenán pouze v jednom dni poprašek.

 

Oblačnost, sluneční svit

Kliknutím na obrázek jej můžete zvětšit:

Graf 5 (zdroj dat: ČHMÚ) - celková doba slunečního svitu

Výrazně nejnižší hodnota pokrytí oblačností 5/10 pochází z roku 1990 a tomu odpovídá i měsíc s nejdelším slunečním svitem 125,9 hodiny. Oproti tomu únor s nejkratší dobou slunečního svitu byl zaznamenán v roce 2009 se svitem pouze 11,0 hodin.

 

 

autor: Petr Zelený


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz