Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
V pátek 20. ledna 2017 vyšla v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society publikace o eruptivní zákrytové dvojhvězdě GJ 3236. Ve spolupráci s Astronomickým ústavem UK vznikl v poměrně krátké době odborný článek publikovaný v prestižním zahraničním časopise, na kterém se podíleli aktivní členové sekce proměnných hvězd SPHE a který shrnul dosavadních více než 900 hodin měření této pozoruhodné proměnné hvězdy. Náhlá zjasnění této hvězdy dosahují ve filtru V až 1,3 mag. Abstrakt je přístupný na adrese
Koordinátorem celého projektu a hlavním autorem článku je Ladislav Šmelcer, současný předseda sekce, který se tomuto objektu věnoval od r. 2014 na hvězdárně ve Valašském Meziříčí prakticky každou jasnou noc (celkem přes 740 hodin).
Rádi bychom na tomto místě poděkovali všem našim aktivním pozorovatelům, zejména Haně Kučákové, Františku Bílkovi, Pavlu Dubovskému, Kateřině Hoňkové a Janu Vraštilovi za pořízení a poskytnutí fotometrických dat. Poděkování také patří doc. RNDr. Marku Wolfovi, CSc. za jeho pomoc při přípravě publikace a korekturách článku od recenzentů.
Výzkum této unikátní eruptivní dvojhvězdy však dále pokračuje. V zahraniční byla pořízena optická vysokodisperzní spektra na Apache Point Observatory v USA, které zajistil prof. RNDr. Petr Heinzel, DrSc. Další spektra byla získána na observatoři San Pedro Martír v Mexiku (doc. Wolf). Díky Marku Skarkovi, který nyní působí na Konkoly Observatory v Budapešti, jsme získali pozorovací čas pro fotometrii v krátkých vlnových délkách na observatoři Piszkéstető v pohoří Mátra.
Během současných nových kampaní se do pozorování zapojili tito naši pozorovatelé a observatoře: Ondřejov - 65cm dalekohled (H. Kučáková a M. Wolf), Ondřejov - BlueEye 600 (Martin Lehký), Znojmo (Radek Dřevěný), Chlumčany (Martin Zíbar), Sedlčany (František Lomoz) a Trhové Sviny (František Bílek).
Obrázek 1: Umělecká představa červeného trpaslíka se silným magnetickým polem. |
autor: Ladislav Šmelcer