Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Koncem měsíce srpna jsem se zaměřil na zákrytovou proměnnou EM Lac. Před několika lety jsem ji zařadil do pozorovacího programu z důvodu zajímavého parabolického průběhu O-C diagramu. Systém je pozorován od roku 1907, systematičtěji a častěji od 60. let. Perioda EM Lac se soustavně prodlužuje, což může být důsledek ztráty hmoty z dvojhvězdné soustavy. Při periodě 0,38913342 dne se dá předpokládat, že se v systému může nacházet další hvězda. Díky většímu zornému poli se zachytilo i více hvězd a mezi nimi i dvě nově objevené proměnné. To potvrdila i prohlídka portálu VSX, kde jsou soustředěny informace o všech doposud známých proměnných hvězdách. Tou první je pod označením v katalogu českých proměnných hvězd Cze V 475 (UNA 1425-1335 8692). Analýza dat ze dnů 2.8 – 22.8. 2013 odhalila, že se jedná o klasickou zákrytovou dvojhvězdu typu EW s periodou oběhu 0,5160 dne, amplitudou 11,2 – 11,55 mag. ve filtru V. Je to tedy poměrně jasná dvojhvězda.
Během dalších pozorovacích nocí se prozradila z proměnnosti další hvězda, nyní s označením Cze V 480 (UNA 1425-1332 1199). Již první světelná křivka naznačila, že se v tomto případě nejedná o zákrytovou hvězdu, ale s největší pravděpodobností pulsující hvězdu typu delta Scuti.
Proměnné hvězdy typu delta Scuti (někdy také nazývané trpasličí cefeidy) mění svoji jasnost díky radiálním a neradiálním pulsacím hvězdy. Typické změny jasnosti ve filtru V jsou v rozmezí 0,003 – 0,9 magnitudy s pulsační periodou mezi 30 minutami až 8 hodinami. Tyto hodnoty se s časem u jednotlivých hvězd mění. Po celou dobu existence se hvězdy typu delta Scuti nachází v H-R diagramu v pásu nestability Cefeid. Řadí se ke spektrálním typů od A do F a tříd svítivosti V až III (tedy hvězdy hlavní posloupnosti až obry).
Tuto skupinu lze rozdělit na několik podskupin:
Těmto charakteristikám odpovídají hodnoty i Cze V 480. Jednak leží v hustém poli Mléčné dráhy, v průběhu necelého měsíce jsou patrné změny amplitudy a světelnou křivku je možné zfázovat na více period, čemuž by odpovídala pulsace ve více módech (radiální i neradiální). Pomocí další pozorování se podaří tyto parametry zpřesnit.
Obrázek 1:
O-C diagram zákrytové proměnné EM Lac. Vzhledem k tomu, že časy pozorovaných (O) a předpovězených minim (C) vytváří parabolický tvar, dochází v dvojhvězdném systému k přenosu hmoty. Podle změn za posledních 60 let je možné zhruba odhadnout rychlost přenosu hmoty na 10-8 Msl / rok.
Obrázek 2:
Horní obrázek: Fázová křivka Cze V 475 z dat pořízených v srpnu 2013.
Spodní obrázek: Histogram analýzy dat. Matematický model PDM uvádí oběžnou periodu 0,5160 dne.
Obrázek 3:
Horní obrázek: Srpnová pozorování Cze V 480. V grafu jsou zobrazena data z pěti nocí ve filtru R. Na nich je vidět změna amplitudy, která pohybuje v rozmezí 0,05 – 0,1 magnitudy.
Prostřední obrázek: Fázová křivka z dat pořízených během srpna. Matematický model ANOVA uvádí periodu 0,1136 dne.
Spodní obrázek: Histogram analýzy dat Cze V 480.
Obrázek 4:
Hvězdné pole s proměnnými hvězdami EM Lac, Cze V 475 a Cze V 480
autor: Ladislav Šmelcer