Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Pozorování proměnných hvězd na hvězdárně ve Valašském Meziříčí – březen 2022

Pozorování proměnných hvězd na hvězdárně ve Valašském Meziříčí – březen 2022

Měsíc březen patří v dlouhodobé historii pozorování k velmi štědrým obdobím. Potvrdil to i letošní rok, kdy v záznamech máme 15 pozorovacích nocí a 30 906 měření CCD kamerami. Kromě standardního programu pozorování eruptivních hvězd jsme se věnovali opět fotometrii zajímavé zákrytové dvojhvězdy HW Vir.

HW Vir je zákrytová dvojhvězda s periodou oběhu složek 0,116719556 dne. Primární hvězda má hmotnost 0,4 Msl s povrchovou teplotou 28500 K a svítivostí 18 Lsl, sekundární složka má hmotnost 0,11 Msl, teplotu 3900 K a svítivost 0,005 Lsl. První analýza systému pochází od Menziese z roku 1986 a ukazuje, že dvojhvězdný systém má poměr svítivosti složek 1:6566. To poměrně komplikuje získávání spekter a tím i přesné určení absolutních parametrů hvězd. 

Dlouhodobé monitorování odhalilo změny v časech okamžiků minim. Během posledních let bylo i na základě našich pozorování zveřejněno několik publikací, které se tyto změny snaží vysvětlit. Jako první se o to pokusil Lee a kol. v roce 2009, kdy přichází s teorií dvou cirkumbinárních planet, které kolem dvojhvězdy obíhají s periodami 9,1 a 15,9 roku. V modelu predikovali další vývoj O-C diagramu, který však už přestal být správný v roce 2012, jak ukázala nová pozorování. 

K. Beuermann a kol. v červnu 2012 publikovali práci o HW Vir, kde vyslovili teorii o přítomnosti dvou exoplanet na stabilních drahách po dobu alespoň 100 milionů let. Tato práce vznikla jako reakce na práci Lee a kol. z roku 2009, kde jejich interpretace a predikce chování systému HW Vir neodpovídala novým pozorováním po roce 2009. V této publikaci jsou uvedeny parametry dvou exoplanet nebo hnědých trpaslíků o hmotnostech 14,3 a 65,0 Mjup s oběžnými dobami 12,7 a 55,0 let. Bohužel ani tato predikce O-C diagramu s těmato dvěma exoplanetama se neukázala jako správná. V roce 2021 je zveřejněna nová publikace od Esmera a kol. Revize a nová analýza vedla k novému modelu soustavy, kde se na stabilních drahách pohybují dvě exoplanety o hmotnostech 13,2 a 25,1 Mjup s periodami 13,58 a 31,47 roku. Nová pozorování z hvězdárny ve Valašském Meziříčí z letošního roku naznačují, že by nové řešení zákrytového systému mohlo být správné.

Obrázek 1: O-C diagram zákrytové dvojhvězdy HW Vir. Modré značky představují napozorované okamžiky minim z databáze sekce SPHE. Červené značky minima napozorovaná z hvězdárny ve Valašském Meziříčí od roku 2007.

autor: Ladislav Šmelcer


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz