Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Pozorování proměnných hvězd - listopad 2017

Pozorování proměnných hvězd - listopad 2017

Pozorování proměnných hvězd – listopad 2017
 
Podzimní počasí v letošním roce není zrovna příznivé pro pozorování proměnných hvězd a proto jsme se snažili alespoň v krátkých okamžicích, kdy se rozpustila nakrátko mlha nebo na chvíli odešla frontální oblačnost, namířit dalekohledy na noční oblohu.

Při prohlížení archivních minim jsem narazil na zajímavou hvězdu objevenou družicí Kepler s označením KIC 9472174. Tato zákrytová dvojhvězda v souhvězdí Labutě má na světelné křivce amplitudu změn jasnosti zhruba 0,2 magnitudy o periodě 0,126 dne. Tato změna jasnosti není ale způsobena zákryty, ale je důsledkem odrazu světla horké trpasličí hvězdy o teplotě 29 500 K od sekundární hvězdy. Současně díky sklonu orbitální dráhy 69,45o dochází během oběhu hvězd ke krátkým zákrytům, které jsou také vidět na světelné křivce.
 
Další zákrytová dvojhvězda se nachází v blízkosti námi dlouhodobě studované eruptivní dvojhvězdy GJ 3236. Nese označení V1179 Cas a byla objevena jako zákrytová v roce 2008 z automatické přehlídkové databáze NSVS. Z nich byla určena oběžná doba hvězd 1,66859 dne. V databázi VSX je uvedena amplituda změn zhruba 0,7 magnitudy. Nová pozorování z naší hvězdárny však naznačují, že hloubka poklesu se pohybuje kolem 2 magnitud. Tento rozdíl bude pravděpodobně způsoben tím, že databáze NSVS nemá dostatečné pokrytí daty během zákrytu. Navíc se ukazuje na světelné křivce během zákrytu minimálně hodinová zastávka v minimu. Bohužel za poslední dva měsíce se nepodařilo z důvodu nepříznivého počasí získat kompletní světelnou křivku primárního zákrytu.
16. října 2017 se podařilo odpozorovat celé sekundární minimum V1179 Cas. Nebyl zaznamenán ani začátek a konec úkazu, tudíž minimální doba trvání sekundárního minima je 7 hodin a 35 minut.  Pokud se podaří ještě doplnit fázovou křivku o další pozorování, bude zajímavé pro tuto zákrytovou dvojhvězdu vytvořit model.

 
Obrázek 1:  Fázová křivka KIC 9472174. Změny jasnosti o velikosti 0,2 magnitudy je důsledkem osvětlením sekundární hvězdy horkým trpaslíkem. Pokles jasnosti o 0,05 magnitudy ve fázi kolem 1,0 je výsledkem krátkého zákrytu primární hvězdy.
 
 
Obrázek 2:  Fázová křivka V1179 Cas. Pokles v primárním minimu dosahuje bezmála 2 magnitudy a zastávka v minimu trvá minimálně 1 hodinu.
 
 
Obrázek 3:   Sekundární minimu V1179 Cas. Celkový pokles je o 0,1 magnitudy a trvání minimálně 7,5 hodiny.
 

autor: Ladislav Šmelcer


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz