Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Pozorování proměnných hvězd – leden 2020

Pozorování proměnných hvězd – leden 2020

I v tomto měsíci se podařilo pozorovat během pěti nocí některé eruptivní hvězdy i zákrytové dvojhvězdy. Celkem bylo pořízeno 15 972 měření. U dlouhodobě sledované eruptivní hvězdy GJ 3236 byla zaznamenána dvě vzplanutí. Po delší době jsme se vrátili k fotometrii některých zajímavých zákrytových dvojhvězd. Kromě jiného nás zaujala publikace o pulsující proměnné hvězdě T UMi.
 
V časopisu The Astrophysical Journal 2019/876 se objevila nová publikace od László Molnára a kolektivu o pulsující miridě T UMi. Tuto fyzickou proměnnou hvězdu jsme na hvězdárně ve Valašském Meziříčí pozorovali v letech 1997 – 2006. Výsledky naší fotometrie byly publikovány v časopisech IBVS a OEJV v letech 2002 a 2006, které byly v této nové publikaci citovány.

Většina aspektů hvězdné evoluce postupuje příliš pomalu, než aby byla přímo pozorovatelná u jedné hvězdy během jediného lidského života. Jedinou výjimkou jsou pulsující obři na asymptotické větvi HR diagramu. Kombinace nejmodernějších technik modelování s pozorováním shromážděných amatérskými astronomy v průběhu mnoha desetiletí poskytují pro první přiblížení příležitost identifikovat polohu hvězdy jejím vývojovém stádiu.

V publikaci jsou prezentovány výsledky rychlé změny periody a poloměru proměnné hvězdy T UMi, která je způsobena nedávným nástupem tepelného pulsu. Podařilo se prokázat, že hvězda začíná pulsovat ve dvou módech. Byly použity evoluční modely MESA a lineární pulsační modely GYRE pro analýzu současné struktury hvězdy a vývoj oscilačních modelů pro hvězdy s různou hmotností. Byla využita sofistikovaná iterace pro dosažení časového rozlišení lepších než 10 let na začátku tepelných pulsů. Pro T UMi se uvádí počáteční hmotnost 2,0 ± 0,15 Msl a stáří 1,17 ± 0,21 mld let. To jsou zatím nejpřesnější hodnoty, které byly získány pro obří hvězdu na asymptotické větvi HR diagramu. Testem těchto modelů bude pokračující pozorování jejího vývoje v reálném čase. Předpokládá se, že pulsační periody T UMi se budou ještě několik desetiletí zkracovat, než dojde ke změně a začnou se prodlužovat, jak bude růst poloměr hvězdy.
Původní perioda pulsací byla do roku 1980 zhruba 313 dní, kdy amplituda změn jasnosti dosahovala kolem 6-ti magnitud. Od té doby se pozoroval postupný pokles periody pulsací i amplitudy. V současné době se podařilo prokázat, že hvězda pulsuje ve dvou módech – základním s periodou 198,1 dne a v prvním módu s periodou 111,0 dne. Amplituda změn jasnosti dosahuje kolem 0,2 – 0,4 magnitudy.
Pro zajímavost, tato událost pozorovaná cca 40 let v životě hvězdy odpovídá zhruba asi 0,7 sekundy života lidského.
 
 
Obrázek 1: Světelná křivka pulsující hvězdy T UMi v letech 1910 – 2018. Zejména po roce 2005 je pozorována změna a přechod na pulsace ve dvou módech.
 
 
 

autor: Ladislav Šmelcer


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz