Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Pozorování proměnných hvězd – leden 2019

Pozorování proměnných hvězd – leden 2019

Bohužel měsíc leden také nenabídl jasných nocí, pouze třikrát se podařilo nastavit dalekohledy na jasnou oblohu a pořídit celkově 4 264 měření proměnných hvězd. Pokračovali jsme ve fotometrii eruptivních hvězd, bohužel nebylo zaznamenáno žádné zjasnění. V nadcházejícím období se budeme věnovat některým dříve méně sledovaným systémům na nadcházející jarní obloze.
 
Po delší době se také vrátíme k zajímavé zákrytové dvojhvězdě – Z Dra. Základní informace jsme zveřejnili v dubnu roku 2013 na základě publikace z IBVS 5742 z roku 2006 od D. Terrella (Photometry of the algol type Binary Z Draconis. Komplikovaný průběh O-C diagramu se snažilo vysvětlit mnoho autorů, ale zatím bez větších úspěchů. Jeden z posledních pokusů publikoval v roce 2015 Jinzhao Yuan (Z Draconos with two companions in a 2:1 mean-motion resonance). Z jejich výsledků vychází, že kolem zákrytové dvojhvězdy se nachází minimálně další dvě hvězdy s oběžnými dobami 59,4 a 29,8 let (rezonance 2:1), ale vyšlo i řešení pro tři hvězdy v rezonanci 6:3:2. Někteří autoři u některých zákrytových dvojhvězd změny v O-C diagramu vysvětlují magnetickou aktivitou (Applegate 1992, Yuan a Qian 2007), ale u takto komplikovaného systému tato metoda neuspěje.
Bohužel není možné předpovědět vývoj O-C diagramu v dalších letech, a to z několika důvodů. Modelování poskytuje pouze přibližné proložení O-C křivky, ale neposkytuje přesné dráhy a počáteční stav vícenásobného systému, nejsou známy přesné rychlosti a hmotnosti dalších hvězd v systému. Chyby orbitálních parametrů neumožňují řádné dynamické simulace a nejsou známy sklony orbitálních drah průvodců a úhlová vzdálenost mezi jejich vzestupnými uzly dráhy. Je tedy potřeba vytrvat a provést další měření minim v následujících letech.
 

Obrázek 1:
O-C diagram zákrytové dvojhvězdy Z Dra. Jednotlivé body představují jedno napozorované minimum, mezi lety 1890 až 2018 jich bylo zaznamenáno 839. Pokud by v systému nebyla další tělesa, všechny body by leželi v přímce na hodnotě 0,00. První dochovaný záznam zákrytu je z 30.4. 1890. Do roku 1913 se k nám zákrytový systém Z Dra vlivem gravitačního působení dalších těles přibližoval, mezi lety 1913 – 1925 více méně osciloval na místě, následně do roku 1950 se opět přibližoval. Od tohoto roku se Z Dra začala vzdalovat až do roku 1986 a do roku 2006 s malými přestávkami opět přibližovat. Následuje další obrat, kdy se Z Dra vzdalovala až do roku 2015. V současné době pozorujeme další změnu trendu, který trvá třetím rokem. Za celé období se tak Z Dra k nám přiblížila nebo vzdálila na vzdálenost 3,9 miliardy kilometrů, což je přibližně 26 astronomických jednotek. S pravidelnou fotometrií Z Dra jsme na hvězdárně začali v roce 2006, v O-C diagramu jsou naše měření označena modrými tečkami.

autor: Ladislav Šmelcer


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz