Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Krátké noci jsou typické pro tyto a následující měsíce. Během pěti květnových nocí jsem pořídil 5822 měření proměnných hvězd. V současné době provádím vyhodnocení ročního pozorování eruptivních zákrytových dvojhvězd NSVS 01031772 Cam a GJ 3236 Cas.
Po delší době jsem se věnoval zákrytové dvojhvězdě AO Ser, u které se objevily změny v O-C diagramu.
V nedávné době se objevila publikace Kevina Altona a Andreje Prši a jejich nová analýza dat zákrytové dvojhvězdy AO Ser. Jedná se o polodotykový systém typu Algol, kde primární složka je hvězda na hlavní posloupnosti spektrální třídy A7V a sekundární složka je červený podobr třídy K1-K3. Perioda oběhu je 0.8793441 dne.
Analýza reziduí O-C diagramu za posledních 80 let odhalila složité změny v tomto systému. Sedmdesát let bylo pozorováno soustavné prodlužování periody až do zhruba začátku roku 1998, kdy došlo k náhlému poklesu délky periody. Za předpokladu, že nedošlo ze systému ke ztrátě hmoty a zachování momentu hybnosti, pravděpodobně došlo k přenosu hmoty v krátké době o objemu poloviny hmotnosti naší Země. V reziduích O-C diagramu se objevují další změny, k jejichž vysvětlení bude potřeba další fotometrie a spektroskopie.
Obrázek 1: O-C diagram zákrytové dvojhvězdy AO Ser převzatý z práce Kevina Altona a Andreje Prši. Po roce 1998 je patrný odklon od předchozího dlouhodobého trendu.
Obrázek 2: O-C diagram zákrytové dvojhvězdy AO Ser (pro MJDhel = 55666.9105 a periodu 0.8793441 dne). Červená tečka představuje polohu minima určené z pozorování z května 2015, které bylo pořízeno na hvězdárně ve Valašském Meziříčí. Z něho je patrné, že po období zkracování periody je zde vidět nový trend ve vývoji periody.
autor: Ladislav Šmelcer