Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Pozorování proměnných hvězd – duben 2020

Pozorování proměnných hvězd – duben 2020

Konec března a duben byl nezvykle příznivý a proto jsme mohli pozorovat během 18-ti nocí pořídit 28 277 měření jasnosti proměnných hvězd. Výsledky jsou postupně zpracovávány a po vyhodnocení přineseme zajímavé výsledky o hvězdách NSVS 07453183 Lyn, HW Vir, ASAS J 083128 Cnc a NSVS 2729229 UMa.
 
Opět jsme se vrátili k pozorování některých zákrytových dvojhvězd, jejichž výsledky jsme publikovali v minulých letech. Takovým případem je i zákrytová dvojhvězda AO Mon. V roce 2010 byla publikována společná práce o AO Mon (Wolf a kol., Astronomy and Astrophysic 514, A75, 2010). Z nových CCD pozorování skupiny Sekce pozorovatelů proměnných hvězd a exoplanet (SPHE) a archivních dat se zjistily dva trendy v O-C diagramu. Jeden je způsoben rychlým stáčením přímky apsid zákrytové dvojhvězdy (oběžná doba dvojhvězdy 1,88476297 dne na excentrické dráze). Ten se projevuje v rozdílných chodech primárních a sekundárních minim na sinusoidních křivkách fázově posunutých s periodou 33,8 let. A aby to nebylo jednoduché, vstupuje do toho ještě třetí hvězda, která oběhne kolem zákrytové dvojhvězdy jednou za 3,6 roku. Zajímavostí tohoto systému je, že na teoretický popis drah nestačí klasická newtonova gravitační teorie, ale zhruba 3% rozdíl je nutné řešit pomocí relativistických vztahů. Něco podobného se pozoruje i v naší Sluneční soustavě u planety Merkur.
 

Obrázek 1:  Rychlý apsidální pohyb u AO Mon s periodou kolem 34 let. Plná a čárkovaná čára představují periodicitu primárních a sekundárních zákrytů. Pro přehlednost byl odečten LITE efekt třetího tělesa a zobrazena chyba jednotlivých pozorování. Převzato z publikace Wolf a kol., Astronomy and Astrophysic 514, A75, 2010
 
Obrázek 2:   Detail O-C diagramu AO Mon. Plná a čárkovaná čára představují kombinaci apsidálního pohybu a LITE s periodou 3,6 let. Čerchovaná čára ilustruje apsidální pohyb (viz obrázek 1). Symboly jsou stejné jako na obrázku 1. Převzato z publikace Wolf a kol., Astronomy and Astrophysic 514, A75, 2010

 
Obrázek 3: O-C diagram AO Mon z O-C brány Sekce proměnných hvězd a exoplanet. Poslední červený bod představuje určené primární minimu AO Mon z března 2020. Zatím to vypadá, že trend apsidálního pohybu je potvrzen podle predikce z roku 2010. Bohužel tato dvojhvězda z našich zeměpisných šířek je pozorovatelná pouze krátce v zimním období a i díky delší periodě a nízké deklinaci se nepodaří získat více minim na potvrzení kratší periody oběhu třetí hvězdy.

autor: Ladislav Šmelcer


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz