Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Mnoho zajímavých zákrytových dvojhvězd má nízkou deklinaci a tudíž u nich často nenastává příhodné pozorovací okno. To se týká i hvězdy DD Mon, kterou jsem zařadil do svého programu díky lineárnímu zkracování periody. V blízkosti této hvězdy se během pozorování měnila jasnost jedné slabé hvězdy. Po průzkumu databází se mi podařilo dohledat, že se jedná o známou zákrytovou dvojhvězdu objevenou družicí COROT s označením 1027 86471 (pozice rek.=06h45m35,512s decl.=-00st22m04,36vt. Mo=2454399,4799 per.=1,06493 dne).
Hvězdou měsíce se podruhé stává systém HW Vir, který je v tomto období dobře pozorovatelný. K Beuermann a kol. v červnu 2012 publikovali práci o HW Vir, kde vyslovili teorii o přítomnosti dvou exoplanet na stabilních drahách. Tato práce vznikla jako reakce na práci Lee a kol. z roku 2009, kde jejich interpretace a predikce chování systému HW Vir neodpovídala novým pozorováním po roce 2009. Podrobnější informace jsou obsaženy v článku v e-Perseus - Pozorování proměnných hvězd na hvězdárně ve Valašském Meziříčí – listopad 2012 – hvězda měsíce – HW Vir.
Nové pozorování pro tuto dvojhvězdu jsem pořídil 16.3. 2013, kdy se povedlo i díky krátké periodě a příznivému počasí pořídit dvě po sobě jsoucí primární minima a jedno sekundární. Na obrázku 1 je porovnání O-C diagramů z let 2012 a 2013. Oproti loňskému roku pozorovaná minima nastala o 1 minutu později. Prozatím to vypadá, že závěry práce K. Beuermanna z roku 2012 jsou přesnější a správnější. I když na druhou stranu, při kuloárních diskusích na loňské konferenci sekce proměnných hvězd a exoplanet v Brně se někteří odborníci na toto téma tvářili přinejmenším odmítavě.
Obrázek 1 – O-C diagram zákrytové dvojhvězdy HW Vir
autor: Ladislav Šmelcer