Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
7. listopadu 2018 nad ránem se nám podařilo napozorovat zajímavý planetkový zákryt dokonce ze dvou stanovišť. Kromě našeho stanoviště v jižní kopuli nám poskytli zázemí i s dalekohledem kolegové ze vsetínské hvězdárny - za čož jim patří obrovský dík. Zákryt byl zajímavý tím, že zakrývaná hvězda (UCAC4-487-041243) 12,0mag měla menší jasnost než planetka 216 Kleopatra, která má sama o sobě docela zvláštní tvar (viz obr. vlevo - Arecibo) a obíhají kolem ní dva satelity.
Údaje o zákrytu - předpověď
Podrobnější údaje o zákrytu jsou na následujícím obrázku - výřez z webové aplikace OccultWatcher (kliknutím na obrázek zvětšete do čitelné podoby):
V obrázku jsou důležité údaje o předpovězeném zákrytu (pro Valašské Meziříčí), jako označení planetky a zakrývané hvězdy (a její jasnost), čas (01:16:21 UT) a maximální doba trvání úkazu (11,9 s), pokles jasnosti (0,2 - 0,6 mag !), poloha stanoviště vzhledem k úkazu (29 km mimo 1-sigma zónu !), pravděpodobnost pozitivního pozorování pro dané stanoviště (0,0 % !), výška a azimut zakrývané hvězdy (40°/136°), výška Slunce (43° pod obzorem), ...
Na stránkách zdroje lze najít další údaje - souřadnice zakrývané hvězdy, rozměry planetky (124 km), průmět "stínu" na zemský povrch, vyhledávací mapky, ... (obr. dole vlevo)
Na mapě s předpovědí polohy "stínu" (obr. nahoře vpravo) znázorňuje: zelená čára centrální linii, modré čáry okraje planetky, červené čáry chybu 1 sigma.
Z výše uvedeného (červeně zdůrazněný text a mapa vpravo) vyplývalo, že by k zákrytu jak ve Valašském Meziříčí tak na Vsetíně nemělo dojít. Parametry dráhy planetky Kleopatra jsou docela dobře známy. Jenže v předpovědi při výpočtech se předpoklá, že planetka má kulový tvar s průměrem 124 km. Ale podle úvodního obrázku je zřejmé, že to není pravda. Planetka Kleopatra má nepravidelný tvar s rozměry 217 x 94 x 81 km3 (a i popis těmito třemi čísly je jen určité přiblížení). 3D model a parametry lze najít na stránce 3D Asteroid Catologue, kde jsou pro tvar planetky tři "různé" modely (z dat radioteleskopu Arecibo, světelných křivek). Planetka, jako každé těleso, rotuje - doba její rotace je cca 5,4 hodiny. A v okamžiku zákrytu měla být natočená podle obrázku.
Tedy mělo by dojít k výraznému rozšíření pásu, ve kterém by mělo k zákrytu dojít (a zahrnovat i naše dvě stanoviště). Na druhou stranu, mělo však dojít ke zkrácení doby, kdy bude planetka hvězdu zakrývat. Jak již bylo zmíněno, jasnější planetka zakrývala slabší hvězdu a tedy předpovězený pokles byl malý - maximálně několik desetin magnitudy.
K zákrytům měsíců podle předpovědi nemělo dojít.
Takže jsme s napětím očekávali, jak vše dopadne.
Výsledky pozorování
Jelikož ještě není provedeno konečné zpracování, uvedeme pouze předběžné, které se týká pouze naší účasti na pozorování. Kromě nás pozorovala totiž řada pozorovatelů - před úkazem bylo nahlášeno do pozorovacího programu v OccultWatcheru 36 stanic (ze Slovenska, Česka, Německa, Nizozemí, Belgie a Velké Británie). Někteří pozorovatelé (např. západní Čechy) měli však smůlu, měli zataženo.
Jak již bylo uvedeno, díky ochotě kolegů ze Vsetína jsme mohli pozorovat ze dvou stanovišť. Z obou stanovišť jsme získali pozitivní pozorování. Předběžné výsledky s charakteristikou stanovišť je uvedeno níže. Zpracováním světelných křivek získaných v programu Tangra (žlutá křivka - srovnávací hvězda, modrá křivka - zakrývaná hvězda) jsme získali výsledné časy.
Až bude k dispozici konečné zpracování, budeme o tom opět rádi informovat.
autor: Petr Zelený