Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
V roce 2018 jsme se opět začali věnovat pozorování zákrytů. Kromě planetkových jsme pozorovali i zákryt měsíce Jupitera i několik totálních zákrytů hvězd Měsícem.
(Obr.: Zákryt hvězdy planetkou Leda dne 5. 12. 2018 - skrz proměnlivou oblačnost; modrá - zakrývaná hvězda)
V roce 2018 jsme pozorovali 12 totálních zákrytů. Z toho v polovině případů se mělo jednat o dvojhvězdy (nebo vícenásobné systémy) nebo hvězdy podezřelé z dvojhvězdnosti. Pouze v jediném případě jsme zaznamenali postupný pokles (na třech snímcích - viz obr. vpravo). V ostatních případech mělo na pozorování vliv počasí (slabé mraky) nebo geometrie samotného úkazu.
Zpracovaná data jsme poslali na vyhodnocení národnímu koordinátorovi (J. Mánek).
20. 5. 2018 měl v blízkosti našeho území nastat zákryt hvězdy Jupiterovým měsícem Himalia (viz obr. vlevo). Úkaz se nám podařilo napozorovat. Bohužel s negativním výsledkem - k poklesu jasu zakrývané hvězdy nedošlo.
Výsledek pozorování byl odeslán ke zpracování.
Rok 2018 (hlavně druhá polovina) byl pro nás v oblasti pozorování planetkových zákrytů velice úspěšný. Podařilo se nám odpozorovat 8 úkazů (jedno pozorování jsme provedli v blízkosti Plzně, 2 úkazy dokonce ze dvou stanovišť - druhé stanoviště se zázemím nám poskytla Hvězdárna Vsetín), tedy celkem 10 pozorování. Z toho bylo 6 pozorování pozitivních (k zákrytu hvězdy došlo) a 4 negativní (nebyl pozorován pokles jasu hvězdy).
Výsledky pozorování byly odeslány ke konečnému zpracování. Po zpracování jsou výsledky uveřejňovány na stránkách https://www.euraster.net/results/index.html. Uvádíme výsledky pěti pozorování:
Valašské Meziříčí - střed zákrytu 17:40:13,28 UT, doba trvání 8,56 s
(výsledek zdroj - https://www.euraster.net/results/2018/20180918-Ninina_crd.gif)
světelná křivka (Valašské Meziříčí) - modrá - zakrývaná hvězda - žlutá - srovnávací hvězda |
(obrázek zvětšete kliknutím) naše měření - č. 1 (tyrkysová barva) |
V tomto případě však byly k dispozici jen dvě pozorování, což je málo pro stanovení tvaru planetky.
Stříbro - i když jsme byli ve středu předpovězeného stínu, k zákrytu nedošlo.
(výsledek zdroj - https://www.euraster.net/results/2018/20181022-Dike_crd.gif)
světelná křivka (Stříbro) - modrá - zakrývaná hvězda - žlutá - srovnávací hvězda |
(obrázek zvětšete kliknutím) naše měření - č. 4 (fialová barva)
|
Z obrázku je patrné, že naše stanoviště bylo v blízkosti hranice stínu a došlo k "posunu" oproti předpovědi.
Valašské Meziříčí - střed zákrytu 01:16:25,3 UT, doba trvání 5,1 s
Vsetín - střed zákrytu 01:16:25,0 UT, doba trvání 6,2 s
(výsledek zdroj - https://www.euraster.net/results/2018/20181107-Kleopatra_crd.gif)
Vzhledem ke špatnému počasí v Evropě se podařilo bohužel jen několik pozorování. Tento zákryt byl totiž vzhledem k předpokládanému tvaru planetky ("psí kost" - viz dřívější článek o našem pozorování) očekáván s napětím.
Valašské Meziříčí - střed zákrytu 04:35:29 UT, doba trvání 6,9 s
Vsetín - střed zákrytu 04:35:28,1 UT, doba trvání 9,2 s
(výsledek zdroj - https://www.euraster.net/results/2018/20181118-Leda_crd.gif)
Tento úkaz se stal jedním z nejlépe zaznamenaným úkazem za loňský rok. Celkem bylo získáno 17 pozitivních měření (11 z ČR) a z toho poměrně detailně získané údaje o rozměru a tvaru ("řez") planetky Leda.
Valašské Meziříčí - střed zákrytu 22:00:07,6 UT, doba trvání 7,9 s
(výsledek zdroj - https://www.euraster.net/results/2018/20181205-Leda_crd.gif)
Při tomto úkazu si počasí s pozorovateli opět zahrálo. Mnoho z nich kvůli mrakům nenapozorovalo nic (opět jsme byli připraveni i na vsetínské hvězdárně, ale tentokrát to nevyšlo). I na zdejší hvězdárně byly problémy s mlhou a oblačností, ale i přesto se podařilo nahrát úkaz, který šel nakonec vyhodnotit (s větší chybou) - viz obrázek v úvodu článku a v tomto odstavci. Nakonec se podařilo pozorování tentokrát pouze na 4 stanovištích.
Podrobnější údaje zájemcům rádi poskytneme (pzeleny@astrovm.cz).
autor: Petr Zelený