Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Ninina byla POZITIVNÍ (ve ValMezu 18. 9. 2018)!

Ninina byla POZITIVNÍ (ve ValMezu 18. 9. 2018)!

​Po čase se nám opět podařilo napozorovat zákryt hvězdy planetkou, tentokrát s novou technikou (viz článek). Planetka Ninina (357) s průměrem 109 km měla zakrývat poměrně jasnou hvězdu 10,5​mag(TYC 6300-01666-1). Úskalím tohoto pozorování bylo to, že zákryt měl nastat už v cca 17:40 UT, tedy ještě za soumraku (Slunce pouze 8° pod obzorem).

 

Obr.1 - zpracování pomocí LiMovie (zákryt na snímcích č. 3198 - 3413)

 

Údaje o zákrytu - předpověď

Podrobnější údaje o zákrytu jsou na následujícím obrázku - výřez z webové aplikace OccultWatcher (kliknutím na obrázek zvětšete do čitelné podoby):

V obrázku č. 2 jsou důležité údaje o předpovězeném zákrytu, jako označení planetky a zakrývané hvězdy (a její jasnost), čas (17:40:20) a maximální doba trvání úkazu (14,9 s), pokles jasnosti (3,8 mag), poloha stanoviště vzhledem k úkazu (9 km od předpovězené centrální linie), pravděpodobnost pozitivního pozorování pro dané stanoviště (95 %!), výška a azimut zakrývané hvězdy (22°/170°), výška Slunce (8° pod obzorem), vzdálenost Měsíce (4°), ...

Na stránkách zdroje lze najít další údaje - souřadnice zakrývané hvězdy, rozměry planetky (109 km), průmět "stínu" na zemský povrch, vyhledávací mapky, ... (také obr. 3 vlevo)

Na mapě s předpovědí předpovězené polohy "stínu" (obr. 4 vpravo) znázorňuje: zelená čára centrální linii, modré čáry okraje planetky, červené čáry chybu 1 sigma. Valašské Meziříčí bylo 9 km na východ od centrální linie (proto by se dalo očekávat, že doba trvání zákrytu by se měla blížit době maximální).

 

Pozorování

Vzhledem k poloze Slunce (pouze 8° pod obzorem) byla obloha ještě celkem jasná a hvězda se ztrácela v jasu oblohy. Teprve několik minut před úkazem se ztmavila natolik, že se hvězda objevila na monitoru. Jelikož počasí bylo ideální (obloha bez mraků), stačilo pouze úkaz nahrát a poté vyhodnotit. Nahrávání jsme spustili v 17:38 a ukončili v 17:43.

Hodnoty na kameře (Watec 120N+) byly nastaveny na - integrace 2 snímky (0,08 s), gain na maximum, gama korekce vypnuta.

Na vyzkoušení simultánního pozorování pomocí digitální kamery (QHY) jsme připravili i druhé stanoviště pouze několik metrů od prvního. Bohužel v době kolem zákrytu se hvězda schovala za strom.

 

Výsledek pozorování

K zákrytu hvězdy opravdu došlo kolem předpovězeného okamžiku. Na dvou obrázcích je situace před zákrytem a během zákrytu (žlutá šipka označuje zakrývanou hvězdu).

Zkrácené video se nachází na úplném konci článku.

Zpracováním světelné křivky získané v programech LiMovie (obrázek na začátku článku) a Tangra (obrázek dole: žlutá křivka - srovnávací hvězda, modrá křivka - zakrývaná hvězda) jsme získali časy vstupu (D = 17:40:09,00 +/- 0,04) a výstupu (R = 17:40:17,56 +/- 0,04). 

 

Doba zákrytu byla tedy 8,56 +/- 0,08 s. Na základě prvních informací, že kolegové na Slovensku pozorovali delší trvání zákrytu (P. Delinčák 15,2 s a M. Korec 14 s), se zdá, že skutečný stín procházel východně oproti předpovědi. Na konečné zpracování si budeme muset počkat. Bude zveřejněno na stránkách euraster.net.

 

autor: Petr Zelený


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies