Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Po čase se nám opět podařilo napozorovat zákryt hvězdy planetkou, tentokrát s novou technikou (viz článek). Planetka Ninina (357) s průměrem 109 km měla zakrývat poměrně jasnou hvězdu 10,5mag (TYC 6300-01666-1). Úskalím tohoto pozorování bylo to, že zákryt měl nastat už v cca 17:40 UT, tedy ještě za soumraku (Slunce pouze 8° pod obzorem).
Obr.1 - zpracování pomocí LiMovie (zákryt na snímcích č. 3198 - 3413)
Údaje o zákrytu - předpověď
Podrobnější údaje o zákrytu jsou na následujícím obrázku - výřez z webové aplikace OccultWatcher (kliknutím na obrázek zvětšete do čitelné podoby):
V obrázku č. 2 jsou důležité údaje o předpovězeném zákrytu, jako označení planetky a zakrývané hvězdy (a její jasnost), čas (17:40:20) a maximální doba trvání úkazu (14,9 s), pokles jasnosti (3,8 mag), poloha stanoviště vzhledem k úkazu (9 km od předpovězené centrální linie), pravděpodobnost pozitivního pozorování pro dané stanoviště (95 %!), výška a azimut zakrývané hvězdy (22°/170°), výška Slunce (8° pod obzorem), vzdálenost Měsíce (4°), ...
Na stránkách zdroje lze najít další údaje - souřadnice zakrývané hvězdy, rozměry planetky (109 km), průmět "stínu" na zemský povrch, vyhledávací mapky, ... (také obr. 3 vlevo)
Na mapě s předpovědí předpovězené polohy "stínu" (obr. 4 vpravo) znázorňuje: zelená čára centrální linii, modré čáry okraje planetky, červené čáry chybu 1 sigma. Valašské Meziříčí bylo 9 km na východ od centrální linie (proto by se dalo očekávat, že doba trvání zákrytu by se měla blížit době maximální).
Pozorování
Vzhledem k poloze Slunce (pouze 8° pod obzorem) byla obloha ještě celkem jasná a hvězda se ztrácela v jasu oblohy. Teprve několik minut před úkazem se ztmavila natolik, že se hvězda objevila na monitoru. Jelikož počasí bylo ideální (obloha bez mraků), stačilo pouze úkaz nahrát a poté vyhodnotit. Nahrávání jsme spustili v 17:38 a ukončili v 17:43.
Hodnoty na kameře (Watec 120N+) byly nastaveny na - integrace 2 snímky (0,08 s), gain na maximum, gama korekce vypnuta.
Na vyzkoušení simultánního pozorování pomocí digitální kamery (QHY) jsme připravili i druhé stanoviště pouze několik metrů od prvního. Bohužel v době kolem zákrytu se hvězda schovala za strom.
Výsledek pozorování
K zákrytu hvězdy opravdu došlo kolem předpovězeného okamžiku. Na dvou obrázcích je situace před zákrytem a během zákrytu (žlutá šipka označuje zakrývanou hvězdu).
Zkrácené video se nachází na úplném konci článku.
Zpracováním světelné křivky získané v programech LiMovie (obrázek na začátku článku) a Tangra (obrázek dole: žlutá křivka - srovnávací hvězda, modrá křivka - zakrývaná hvězda) jsme získali časy vstupu (D = 17:40:09,00 +/- 0,04) a výstupu (R = 17:40:17,56 +/- 0,04).
Doba zákrytu byla tedy 8,56 +/- 0,08 s. Na základě prvních informací, že kolegové na Slovensku pozorovali delší trvání zákrytu (P. Delinčák 15,2 s a M. Korec 14 s), se zdá, že skutečný stín procházel východně oproti předpovědi. Na konečné zpracování si budeme muset počkat. Bude zveřejněno na stránkách euraster.net.
autor: Petr Zelený