Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Jasný meteor z 16. dubna 2013 s rekordním počtem záznamů

Jasný meteor z 16. dubna 2013 s rekordním počtem záznamů

Dne 16. dubna ve 20:26 UT (21:26 SEČ) přelétl nad územím Slovenska, České republiky a Polska velmi jasný meteor. Vzhledem k mimořádně příznivému počasí nad střední Evropou se jej podařilo zaznamenat z dosud rekordního počtu stanic sítě CEMENT, i dalších stanic v Maďarsku. Celkem máme k dispozici 16 záznamů tohoto meteoru.

Slovenská profesionální síť SVMN zachytila tento bolid pomocí všech tří celooblohových kamer (jedna z nich pracuje na Hvězdárně v Kysuckém Novém Mestě a byla pořízena v rámci společného projektu s Hvězdárnou Valašské Meziříčí – KOSOAP). Česko-Slovenská síť CEMENT si připsala 7 záznamů a obdobná maďarská síť HMN (Hungarian Metero Network) meteor zachytila z 6 stanic.  

Z Valašského Meziříčí byl bolid zachycen východní kamerou, naneštěstí ale došlo k technické poruše, takže tentokrát je k dispozici pouze statický náhled průletu meteoru, videozáznam je poškozen.

Val. Mez. (E) 3 zachráněné framy z videa


Bolid zaznamenala také nedávno zprovozněná sousední stanice na Hvězdárně ve Vsetíně. Video je k nahlédnutí na stránkách našich vsetínských kolegů. (video)

 

Stanice sítě CEMENT:

Vartovka (N) Maruška (SE) Kroměříž (SE)
Kroměříž (ENE) Vsetín


Celooblohové kamery SVMN:

Kysucké Nové Mesto AGO Modra ARBO Mlyňany

 

Stanice maďarské sítě HMN:

HUAGO HUBAJ HUFUL
HUPOL HUSUL HULUD



Projekce letu meteoru na povrch s vyznačenými některými stanicemi a částí stopy, kterou zaznamenaly jednotlivé stanice.

 

Na základě údajů z jednotlivých stanic bylo možné spočítat dráhu meteoru ve Sluneční soustavě. Na následující grafice je zobrazena nominální (střední) dráha se započteným zpomaléním meteoru při průchodu atmosférou. Paramatry dráhy spočetl Jakub Koukal. Původní tělísko se pohybovalo po dráze kometárního charakteru s excentricitou 0,914, velmi nízkou inklinací 1,7°, hlavní poloosou dráhy 2,4 AU a přísluním ve vzdálenosti 0,203 AU od Slunce.

V Lindbladově katalogu drah meteorů se vyskytuje jeden úkaz z velmi podobnou dráhou zaznamenaný v roce 1957.

autor: Jiří Srba


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz