Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Poslední dny před částečným předáním byly především ve znamení dokončovacích prací na různých částech stavby a rozsáhlého úklidu staveniště, a to jak interiérů, tak exteriérů.
Velmi důležitým úkolem posledních dnů bylo pečlivé dokončení všech detailů hydroizolace rovné střechy hlavní budovy. Naštěstí nám počasí maximálně přálo. Mnohé detaily hydroizolace ještě navazovaly na následné klempířské prvky.
Byla zahájena montáž klempířských prvků na atiku rovné střechy včetně speciální podkladové smyčkové drátěné fólie, která zajišťuje provětrávání vrstvy pod atikovým plechem.
Byla zahájena montáž původního zábradlí, které bylo rozebráno po jednotlivých segmentech, opískováno a znovu opatřeno kvalitním nátěrem. V průběhu stavby a upřesňování některých technických detailů došlo ke změně způsobu ukotvení zábradlí na atiku tak, abychom akceptovali vyšší izolační standard střechy, větší dodržený spád.
Také omítky dostaly finální podobu hydrofobizačním nátěrem, který barevně sjednotil zachované části omítek s těmi novými. Nové povrchové úpravy se dočkala celá jižní fasáda a také obě malé pozorovací kopule.
Po dokončení hydroizolačních vrstev rovné střechy včetně detailů mohly být na její povrch zpět navráceny zemina a štěrk a položeny pochůzí betonové dlaždice. Tím se plochá střecha vrátila do své funkční podoby a už zbývá provést jen výsadbu nenáročných rostlin, ale to až po skončení všech prací.
Prosklené plochy byly dokončeny několika detaily jak v tmelení, tak osazením vnitřních izolačních rámů. Postupné dokončování jednotlivých prací umožnilo provést celkové očištění všech nových či pracemi dotčených oken, a tak se po delší době v nových a umytých sklech hlavní budovy opět odráží krásné parkové okolí hlavní budovy.
Samozřejmostí byl odvoz odpadu, zbylého materiálu, ale také zařízení staveniště a strojů. Tím okolí hlavní budovy opět nabylo původní vzhled, i když "šrámy" po zařízení staveniště jsou ještě patrné. Bude to chtít nějaký ten týden či měsíc, aby se vzpamatovaly také tráva a rostliny kolem budovy.
Na své místo na střechu hlavní budovy se vrátila také jednotka vzduchotechniky pro hlavní přednáškový sál.
Jak vypadal pracovní sprint v obrazech, se můžete podívat v následující fotogalerii.
Nový systém kotvení zábradlí na střeše hlavní budovy.
Hydroizolaci detailů jsme nepodceňovali.
Pokládání speciální smyčkové rohože pod nové atikové plechy.
Každý detail prostupu střechou chce náležitou péči.
Zábradlí se vrací na své místo.
Úpravy posledních detailů v prosklených plochách.
Montáž zábradlí a jeho svařování nebyly tak snadné.
Nové i původní omítky dostávají novou finální podobu.
Dokončování přípravy pro klempířské prvky na střeše nástavby.
Jdou se řešit problémy! Stavební dozor a stavbyvedoucí.
Konzultace na místě a rozprostření vrstvy zeminy.
Finální úklid doprovázelo většinou krásné počasí.
Doplnění chybějícího materiálu (zeminy, štěrku) na střechu budovy.
Pokládání chodníku na střeše objektu.
Přesívání a nakládání zeminy a štěrku.
Pokládání chodníku a srovnávání hlíny.
Dokončování zábradlí.
Cestovní sídlo (stavební buňka) stavbyvedoucího.
Konečně! Úklid...
Čištění skel jsme přenechali odborníkům respektive odbornicím.
Poslední segment zábradlí na střeše.
Stavbyvedoucí se svým nezbytným mobilem u ucha.
Finální úprava vrstvy zeminy.
Hlavní budova valašskomeziříčské hvězdárny má opravdu něco do sebe!
05.-08. 08. 2012
autor: Libor Lenža