Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Náročná rekonstrukce hlavní budovy postoupila do další etapy. Kromě pokračujícího osazování nových skel, jejich tmelení a přípravy a montáže vnitřního lemování a zakrytí rámů byla zahájena demontáž hydroizolační a tepelně-izolační vrstvy hlavní ploché střechy objektu.
Při demontáži nás čekalo nemilé překvapení, které nás trochu vyvedlo z míry a museli jsme změnit své původní přání. Stávající tepelně-izolační vrstva z pěnového polystyrenu byla tak nasáklá vodou, že prakticky neplnila svou úlohu. Jedna deska polystyrenu o rozměrech 1 krát 2 metry a síle 10 cm vážila i přes 40 kg. Tak jsme museli upustit od našeho plánu na další využití tohoto tepelně-izolačního materiálu v jiných objektech hvězdárny a materiál skončil ve sběrném dvoře. Co se dá dělat...
Demontáž střechy byla poměrně pracná, navíc bylo nutné vyspravit vnitřní části atik a vůbec veškeré zbylé konstrukce, na které se měla připravovaná parozábrana kotvit. Ke všemu bylo zapotřebí uklidit hromady odpadního materiálu, které byly na střeše postupně uloženy při předchozích demontážích.
Dále pokračovaly zateplení a montáž dřevěného záklopu včetně ukončení odvětrání střešního pláště nad přednáškovým sálem, která kromě demontáže stávajících zbylých vrstev představovala uložení parozábrany, nastavení krokviček, uložení tepelné izolace z minerální vlny, zateplení železobetonových nosníků extrudovaným polystyrenem a finální zakrytí difuzní fólií a její zajištění kontralatěmi.
Bez problémů se neobešla ani montáž skel do ocelových rámů v 2. NP, kde bylo nezbytné individuálně upravovat ocelové konstrukce v okrajových polích tak, aby se tam nové sklo vůbec dalo zasunout.
Odpoledne konečně začali pracovat také izolatéři na jednotlivých vrstvách střešního pláště ploché zelené střechy. Zdržení způsobila náročnost demontáž, a také opatrnost s ohledem na velké riziko zatečení i při malém dešti. Naštěstí nám počasí přálo. Zahájení montáže vrstev předcházelo navezení veškerého potřebného materiálu.
Pokračoval také úklid okolí stavby a odvoz odpadů.
A jak to na staveništi opravdu vypadalo, lze posoudit na níže příložených snímcích.
Montáž tepelné izolace pod parapety ocelové konstrukce oken v 2. NP.
A je to tu! Začíná demontáž starých vrste střešního pláště.
Teď už to víme! Stávající polystyren se použít nedá, je zcela nasáklý vodou.
Dokončování nadpraží nástavby budovy – zateplení a příprava pro klempíře.
Demontáž stávajících vrstev střešního pláště.
Materiál na novou střechu pomáhal dopravovat na střechu malý jeřáb.
Hlavně se jednalo o těžké asfaltové pásy.
O tom, že na staveništi bylo až příliš rušno, svědčí i vozový park.
Netradiční pohled na hlavní budovu a hromady polystyrenu na novou střechu.
Dokončení zateplení střechy nad přednáškovým sálem.
Železobetonové konstrukce se zateplovaly extrudovaným polystrenem.
Čilý ruch na staveništi.
Pečlivé zatmelení skel v rámech bylo časově náročné a vyžadovalo značnou zručnost.
Konečně! Celá střecha nástavby je pokryta difuzní fólií a nemělo by do ní již zatéci.
Uklizený materiál ze střechy se hromadil kolem budovy.
Vyměření a pečlivě dořezání izolační pásů obložených hliníkem se dělalo přímo na místě.
31. 07. 2012
autor: Libor Lenža