Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Vědci dekódovali kometární organickou hmotu na asteroidu Ryugu

Vědci dekódovali kometární organickou hmotu na asteroidu Ryugu

20.04.2024

Nedávný výzkum vzorků asteroidu Ryugu ukazuje, že kometární organická hmota byla transportována do blízkosti Země, což nabízí pohled na to, jak mohly být stavební kameny života dopraveny z vesmíru na naši planetu. Blízkozemní asteroid Ryugu zaznamenal široký zájem po úspěšném odběru a návratu vzorků japonské mise Hayabusa 2 na Zemi. Získané vzorky jsou bohatým zdrojem informací o Sluneční soustavě a osvětlují potenciální přínos asteroidů při transportu organických molekul na Zemi.

Nyní tým vědců provedl intenzivní výzkum vzorků Ryugu a objevil důkazy, které ukazují na transport kometární organické hmoty z vesmíru do oblasti blízko Země. Součástí týmu byla Megumi Matsumoto, odborná asistentka z oddělení věd o Zemi na Tohoku University Graduate School of Science. Podrobnosti o objevu byly zveřejněny v časopise Science Advances.

Asteroid Ryugu nemá žádnou ochrannou atmosféru a jeho povrchová vrstva je přímo vystavena podmínkám vesmíru. Drobný meziplanetární prach může zasáhnout povrch asteroidu a způsobit změny ve složení povrchových materiálů planetky.

Analýza rozstřiků taveniny

Matsumoto a její kolegové odhalili, že povrchy vzorků obsahují malé „rozstřiky taveniny“ o velikosti od 5 do 20 mikrometrů. Tyto rozstřiky taveniny byly vytvořeny, když mikrometeoroidy kometárního prachu bombardovaly asteroid Ryugu.

Naše 3D CT zobrazení a chemické analýzy ukázaly, že rozstřiky taveniny se skládají hlavně ze silikátových skel s dutinami a malými inkluzemi kulovitých sulfidů železa,“ říká Matsumoto. „Chemické složení rozstřiků taveniny naznačuje, že se hydratované křemičitany na povrchu Ryugu mísily s kometárním prachem.“

Míchání a tání povrchových materiálů Ryugu a kometárního prachu během zahřívání vyvolaného nárazem a rychlého ochlazení vytvořilo rozstřiky taveniny. Prázdné prostory odpovídají vodní páře uvolněné z hydrosilikátů Ryugu a následně zachycené v rozstřiku taveniny.

Povaha uhlíkatých materiálů

Uhlíkatý materiál nalezený v rozstřiku
taveniny v materiálu z planetky Ryugu

Analýza také odhalila malé uhlíkaté materiály s hojnými nanopóry a inkluzemi sulfidu železa v rozstřiku taveniny. Uhlíkaté materiály jsou texturou podobné primitivní organické hmotě v kometárním prachu, i když postrádají dusík a kyslík, čímž se chemicky liší od organické hmoty.

Navrhujeme, že uhlíkaté materiály vznikly z kometární organické hmoty odpařováním těkavých látek, jako je dusík a kyslík, během zahřívání vyvolaného nárazem. To naznačuje, že kometární hmota byla do oblasti v blízkosti Země transportována z vnější oblasti Sluneční soustavy,“ dodává Matsumoto. „Tato organická hmota by mohla být malými semeny života, která byla kdysi dopravena z vesmíru na Zemi.“

Při pohledu do budoucna tým doufá, že prozkoumá vzorky Ryugu, aby našel další rozstřiky taveniny, které poskytnou další pohled na příliv primitivních vesmírných materiálů na Zemi.

Zdroj: https://scitechdaily.com/unlocking-the-mysteries-of-life-scientists-decode-asteroid-ryugus-cometary-organic-matter/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies