Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Gravitační čočkování odhaluje jemnou strukturu temné hmoty

Gravitační čočkování odhaluje jemnou strukturu temné hmoty

22.11.2023

Tým výzkumníků využil gravitační čočku systému MG J0414+0534, pozorovanou pomocí soustavy radioteleskopů ALMA, k mapování distribuce temné hmoty v bezprecedentních podrobnostech, čímž potvrdil teorie studené temné hmoty a připravil půdu pro další objevy o dominantní, ale nepolapitelné složce vesmíru. Nový výzkum odhalil rozložení temné hmoty v dosud neviděných detailech až do měřítka 30 000 světelných let. Pozorované fluktuace poskytují lepší vymezení povahy temné hmoty. Na úvodním obrázku je vypočtené rozložení temné hmoty znázorněno oranžově; světlejší oblasti indikují vyšší koncentrace temné hmoty. Modrobílou barvou jsou vyznačeny obrazy vzdáleného kvasaru vytvořené gravitační čočkou.

Záhadná temná hmota tvoří většinu hmoty ve vesmíru. Temná hmota (též skrytá hmota) je neviditelná a dává o sobě vědět pouze prostřednictvím svých gravitačních účinků. Temná hmota nebyla nikdy izolována v laboratoři, takže výzkumníci se při jejím studiu musí spoléhat pouze na „přírodní experimenty“.

Gravitační čočka jako přirozený experiment
Jedním z typů přírodních experimentů je gravitační čočka. Někdy zcela náhodou budou dva objekty v různých vzdálenostech ve vesmíru ležet ve stejné linii viditelnosti při pohledu ze Země. Když k tomu dojde, prostorové zakřivení způsobené hmotou kolem objektu v popředí působí jako čočka, ohýbá dráhu světla z objektu v pozadí a vytváří čočkový obraz. Je však obtížné dosáhnout vysokého rozlišení pro detekci shluků temné hmoty, které jsou méně hmotné než galaxie v přirozených experimentech, takže přesná povaha temné hmoty byla obtížně vymezena.

Koncepční schéma systému gravitační čočky
MG J0414+0534

Na publikovaném obrázku je koncepční schéma systému gravitační čočky MG J0414+0534. Temná hmota v mezigalaktickém prostoru je zobrazena oranžově. Plné čáry ukazují skutečné dráhy rádiových vln, které jsou ohýbány gravitací. Tečkované čáry znázorňují zdánlivé polohy obrazů kvasaru pozorované pomocí gravitační čočky.

Tým japonských vědců pod vedením profesora Kaiki Taro Inoue z Kindai University použil radioteleskop ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) ke studiu systému gravitační čočky známé jako MG J0414+0534 ve směru souhvězdí Býka. V tomto systému vytvořil objekt v popředí ne jeden, ale čtyři obrazy objektu v pozadí díky gravitačnímu působení masivní galaxie působící na světlo. S pomocí ohybového efektu a jejich nové metody analýzy dat byl tým schopen detekovat fluktuace v distribuci temné hmoty podél linie viditelnosti ve vyšším rozlišení než kdykoli předtím, až do rozsahu 30 000 světelných let.

Nová omezení poskytovaná pozorovanou distribucí jsou v souladu s modely pro pomalu se pohybující nebo „studené“ částice temné hmoty. V budoucnu tým plánuje další pozorování.

Zdroj: https://scitechdaily.com/cosmic-clarity-gravitational-lensing-reveals-the-fine-fabric-of-dark-matter/ a https://www.almaobservatory.org/en/press-releases/alma-uncovers-fine-scale-fluctuations-in-universes-dark-matter/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies