Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Příští týden, v noci z 13. na 14. prosince 2016, nastane maximum aktivity meteorického roje Geminidy. Pozorování sice bude rušit Měsíc v úplňku, ale očekávaný čas maxima činnosti roje je téměř ideální pro sledování úkazu právě ze střední Evropy.
Geminidy jsou meteorický roj pravidelně aktivní přibližně v období od 4. do 17. prosince. Maximum činnosti roje v roce 2016 nastane podle předpovědi 14. prosince v 1 h SEČ a očekává se dosažení frekvence až 120 meteorů za hodinu. Vzhledem k silnému rušení Měsícem v úplňku sice bude možné vizuálně spatřit jen ty nejjasnější meteory, ale i tak by jich za příznivého počasí mohly být i desítky za hodinu, Geminidy jsou totiž známé vysokým počtem jasných meteorů.
Oblast na obloze, ze které meteory zdánlivě vylétají, se nazývá radiant. Leží nedaleko hvězdy Castor v souhvězdí Blíženců, které se na obloze nachází severovýchodně od nápadnějšího souhvězdí Orion. Radiant se v době maxima bude nacházet přes 70° vysoko nad jižním obzorem. Díky jeho poloze bude možné meteory pohodlně spatřit v libovolném místě oblohy.
Jak již bylo řečeno, pozorování bude nepříznivě ovlivňovat Měsíc téměř přesně v úplňku – úplněk Měsíce nastává shodou okolností 14. prosince v 1h a 6 minut SEČ. Měsíc se navíc bude nacházet jen asi 30° od radiantu Geminid.
Situace na obloze 14. prosince 2016 kolem 1h SEČ při pohledu ze zahrady Hvězdárny Valašské Meziříčí. Kredit: Stellarium/HVM |
Vysoké frekvence lze v případě Geminid pozorovat téměř dva dny, proto nemusíte s pozorováním čekat na samotné maximum. Mnoho meteorů můžete bez problémů spatřit již 13. prosince večer, ale také 14. prosince ráno. Večerní a ranní pozorování je letos výhodné rovněž kvůli poloze Měsíce, který večer i ráno bude již nízko nad obzorem a meteorům tak uvolní zbytek oblohy.
Pro pohodlné pozorování vyhledejte místo bez blízkého pouličního osvětlení s volným výhledem pokud možno až k obzoru. Ke sledování meteorů nepotřebujete dalekohled. Nejlepší poloha pro pozorování je v leže, dobře poslouží například letní zahradní vybavení (lehátko nebo křeslo), které jinak v zimě užijete málokdy. Okolním teplotám, které v prosinci hlavně nad ránem mohou klesat klidně i pod -10° C, je potřeba přizpůsobit oblečení a obuv. Vhodné je použít také spacák. Ale pozor, neusnout!
* Složený snímek v úvodu článku zobrazuje meteory roje Geminid, které minulý rok, v noci z 13. na 14. prosince 2015, zachytila naše východní kamera pro sledování meteorů.
Dalsí informace a související články
Our Guide to the 2016 Geminid Meteors: Watching a Good Shower on a Bad Year
O vikendu uvidime posledni roj velke čtyřky
autor: Jiří Srba