Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Astronomové objevili nejstarší pozorovanou černou díru

Astronomové objevili nejstarší pozorovanou černou díru

22.01.2024

Astronomové objevili nejstarší pozorovanou černou díru, která se datuje od úsvitu vesmíru, a zjistili, že „požírá“ svou hostitelskou galaxii až k smrti. Mezinárodní tým vedený univerzitou v Cambridge použil vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) k detekci černé díry, která pochází z doby 400 milionů let po Velkém třesku, tedy z období před více než 13 miliardami let. Výsledky, o nichž hlavní autor Roberto Maiolino říká, že jsou „obrovským skokem vpřed“, jsou uvedeny v časopise Nature.

Skutečnost, že tato překvapivě masivní černá díra – o hmotnosti několika miliónů Sluncí – existuje tak brzy ve vesmíru, zpochybňuje naše předpoklady o tom, jak se černé díry tvoří a rostou. Astronomové věří, že supermasivní černé díry nalezené v centru galaxií, jako je Mléčná dráha, narostly do své současné velikosti v průběhu miliard let. Ale velikost této nově objevené černé díry naznačuje, že by se mohly tvořit jinými způsoby: mohou se „narodit velké“ nebo mohou polykat hmotu rychlostí, která je pětkrát vyšší, než se předpokládalo.

Podle standardních modelů vznikají supermasivní černé díry ze zbytků mrtvých hvězd, které se zhroutí a mohou vytvořit černou díru o hmotnosti asi stonásobku hmotnosti Slunce. Pokud by rostla očekávaným způsobem, této nově objevené černé díře by trvalo asi miliardu let, než by narostla do své pozorované velikosti. Když však byla tato černá díra objevena, vesmír byl mnohem mladší.

Pozorovat ve vesmíru takto masivní černou díru je velmi časné, takže musíme zvážit jiné způsoby, jak by se mohly vytvořit,“ řekl Maiolino z Cavendish Laboratory v Cambridge a Kavli Institute for Cosmology. „Velmi rané galaxie byly extrémně bohaté na plyn, takže by byly doslova jako bufet pro černé díry.“

Stejně jako všechny černé díry i tato mladá černá díra požírá materiál ze své hostitelské galaxie, aby podpořila svůj růst. Přesto bylo zjištěno, že v pozdějších epochách pohlcuje hmotu mnohem intenzivněji než její sourozenci.

Astronomové objevili nejstarší pozorovanou
černou díru v galaxii GN-z11

Mladá hostitelská galaxie, nazvaná GN-z11, září díky energetické černé díře ve svém středu. Černé díry nelze přímo pozorovat, ale místo toho jsou detekovány prozrazující se září rotujícího akrečního disku, který se tvoří poblíž okrajů černé díry. Plyn v akrečním disku se extrémně zahřeje a začne zářit a vyzařovat energii v ultrafialové oblasti. Tato silná záře je způsob, jakým jsou astronomové schopni detekovat černé díry.

GN-z11 je kompaktní galaxie, asi stokrát menší než Mléčná dráha, ale černá díra pravděpodobně ovlivňuje její vývoj. Když černé díry spotřebují příliš mnoho plynu, vytlačí plyn pryč jako ultra rychlý vítr. Tento „vítr“ by mohl zastavit proces formování hvězd a pomalu „zabíjet“ galaxii, ale zabije také samotnou černou díru, protože by také odřízl zdroj „potravy“ černé díry.

Maiolino říká, že díky obrovskému skoku vpřed, který JWST poskytl, je to nejvíce vzrušující období v jeho kariéře. „Je to nová éra: obrovský skok v citlivosti zejména v infračervené oblasti, je jako přes noc upgradovat Galileův dalekohled na moderní teleskop,“ řekl. „Než se Webbův teleskop objevil na scéně, myslel jsem si, že vesmír možná není tak zajímavý, když překročíte to, co jsme mohli vidět pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu. Ale tak to vůbec nebylo: vesmír byl docela štědrý v tom, co nám ukazuje, a tohle je jen začátek.“

Maiolino prohlásil, že citlivost JWST znamená, že v nadcházejících měsících a letech mohou být nalezeny ještě starší černé díry. Maiolino a jeho tým doufají, že využijí budoucí pozorování z JWST, aby se pokusili najít menší „semínka“ černých děr, což jim může pomoci odhalit různé způsoby, jak se mohou černé díry tvořit: ať už začínají velké, nebo rychle rostou.

Zdroj: https://www.cam.ac.uk/research/news/astronomers-detect-oldest-black-hole-ever-observed a
https://professorkay.com/webb-space-telescope-unmasks-the-oldest-black-hole-ever-observed/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies